Connect with us

Beslenme

Hamilelikte Kalamar Yenir mi? Faydaları ve Zararları Neler?

Hamilelikte Kalamar Yenir mi? Faydaları ve Zararları Neler?

Hamilelik, vücudunuzu hem fiziksel hem de hormonal olarak birçok değişikliğe uğratır. Hamile kadınların bu dönemde ne yiyip ne içtiklerine oldukça dikkat etmeleri gerekir. Bu süreçte akla gelen sorulardan bir tanesi de, hamilelikte kalamalar yenir mi sorusudur.

Bazı deniz ürünlerinin hamile kadınlar için faydalı olduğunu duymuşsunuzdur. Örneğin Omega-3 içeriğinden dolayı bazı balıkların tüketilmesi oldukça sağlıklı olarak görülür. Fakat bazı balıklar ne yazık ki yüksek cıva seviyelerinden ötürü vücuda ve bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden onlardan uzak durmak veya bu dönemde oldukça sınırlamak gerekir.

Peki hamilelikte kalamar yemek güvenli midir? Kalamarın cıva seviyesi yüksek midir? Bu sorulara kısaca şöyle cevap vermemiz mümkünüdür; Evet gebelikte kalamar yemek güvenlidir, zira kalamar cıva seviyesi düşük bir deniz canlısıdır.

Şimdi gelin konuyla ilgili detaylara hep birlikte bakalım. Bu arada şu konulara da bir göz atmak isteyebilirsiniz;

Kalamar ve diğer deniz ürünleri mükemmel besin kaynaklarıdır ve hamileyken sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır.

Ancak özellikle hamilelik söz konusu olduğunda, birçok insan deniz ürünlerindeki cıva içeriğini merak etmektedir. Cıva ile ilgili endişeler, hamile insanların balığın faydalarından yararlanmasını bile engelleyebilmektedir.

Cıva, çevrede bulunan doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Havada, suda ve toprakta bulunur. Cıvaya yüksek oranda maruz kalmak insanlar için toksik olabilir. Bu, beyin, böbrek, akciğer ve kalp fonksiyonlarını etkileyen cıva zehirlenmesine yol açabilir .

Bazı deniz ürünleri civa bakımından daha yüksektir. Hamilelik sırasında yüksek seviyelerde civaya maruz kalmak – örneğin, kirli kabuklu deniz hayvanlarını veya civa ile kontamine olmuş tahılları tüketmek – fetal gelişim üzerinde zararlı etkilere sahip olabilir ve bilişsel bozulmaya yol açarak serebral palsi riskini artırabilir.

Ancak yakın zamanda gerçekleştirilen araştırmalar fetal gelişimi bozulan hamile kadınlarda deniz ürünleri tüketiminden kaynaklanan bir problemin oluşmadığını göstermiştir. Aksine, balık tüketiminin fetal gelişime fayda sağladığı ve anne sağlığının geliştirilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kral uskumru, köpekbalığı, kiremit balığı, kılıç balığı, bigeye ton balığı ve marlin dahil civa bakımından çok yüksek olduğu bilinen deniz ürünlerinden kaçınmanız önemli olsa da, cıva endişesi nedeniyle diğer deniz ürünlerinden kaçınmak gereksizdir.

Hamilelikte Kalamar Yenir mi?

Cıva seviyeleri deniz ürünlerinin türüne bağlı olarak değişir, bazı türler diğerlerinden daha fazla cıva içerir. Uzmanlar hamile kadınlar yüksek cıva içeren deniz ürünlerinden kaçınmaları gerektiğini söylemektedir.

Kalamar sevenler için iyi haber ise, bu deniz ürünlerinin yüksek bir cıva seviyesine sahip olmamasıdır, bu da onu hamilelik sırasında – ölçülü olarak yendiği taktirde güvenli bir seçim haline getirir.

Uzmanlara göre kalamar, hamile olan veya hamile kalabilecek kadınlar için en iyi deniz ürünleri seçeneklerinden biridir. Kalamar, köpekbalığı, kılıç balığı ve ton balığından çok daha az miktarda cıva içerir.

Düşük civa miktarı nedeniyle haftada iki ila üç porsiyon kalamar tüketebilirsiniz. Bir porsiyon 110 grama eşdeğerdir.

Kalamar nasıl pişirilir?

Kalamar hamilelik sırasında yemek için güvenli olsa da, yalnızca doğru şekilde pişirildiğinde güvenlidir. Bu deniz ürünlerini hazırlamanın farklı yolları arasında kızartma, soteleme, fırınlama ve ızgara bulunur.

Çiğ deniz ürünlerinden kaçının! Kalamar bazı insanlar tarafından çiğ yenir ve bazen pişmemiş suşide bir bileşen olarak kullanılır. Ancak hamileyseniz, suşi  gibi çiğ veya pişmemiş deniz ürünlerinden kaçınmak en iyisidir . Çiğ deniz ürünleri, size ve bebeğinize zararlı olan bakteriler içerebilir.

Bu sebeple kalamarı iyi pişirdiğinizden emin olun. Çiğ bir kalamar size ve bebeğinize zarar verebilir.

Deniz mahsullerinin 62,8 ° C iç sıcaklığa kadar iyice pişmesi gerekir. Pişirdikten sonra artıkları kısa süre sonra buzdolabına koymak önemlidir. Oda sıcaklığında bırakıldığında, zararlı bakterilerin çoğalması yalnızca 1 ila 2 saat sürer.

Hamilelikte Kalamarın Faydaları

Kalamar sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda hamilelikte faydalı olan besinler içerir. Örneğin kalamar iyi bir omega-3 kaynağıdır .

Omega-3 yağ asitleri, fetal beyin gelişimini destekledikleri için hamilelik sırasında gereklidir. Ek olarak, kalamar, hamilelik sırasında önemli besinler olan mükemmel bir protein, E vitamini, bakır, B12, çinko, selenyum ve demir kaynağıdır.

Gebelik Sırasında Diğer Deniz Ürünleri de Güvenli Midir?

Kalamar, hamilelik sırasında yenmesi güvenli olan tek deniz ürünü değildir. Deniz tarağı, istiridye, karides ve istiridye gibi diğer deniz ürünleri de dahil olmak üzere diğer düşük cıva içerikli balıkları güvenle tüketebilirsiniz.

Düşük cıva içeren balıklar:

  • Kedi balığı
  • Morina
  • Kerevides
  • Beyaz balık
  • Somon
  • Sardalya
  • Sisi balığı
  • Mezgit
  • Istakoz
  • Ringa

Haftada iki ila üç porsiyon düşük civa balığı yiyebilirsiniz.

Diğer iyi seçenekler arasında orfoz ve lüfer gibi balıklar bulunur. Bunları da haftada bir porsiyon olarak yiyebilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak şu listeye bir göz atmayı unutmayın; Hamilelikte Yenmesi ve Yenmemesi Gereken Balıklar Hangileri?

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir