Connect with us

Beslenme

Hamilelikte Palamut Yenir mi?

Hamilelikte Palamut Yenir mi?

Balık, tüm dünyada en çok tercih edilen ve en çok tüketilen besinlerden bir tanesidir. Zengin Omega-3 içeriği ve daha farklı pek çok bezini ihtiva etmesi ile insan sağlığına pek çok faydası vardır. Fakat her balık aynı değildir. Zira bazı balıklar, özellikle ciddi miktarlarda tüketilmesi halinde insan sağlığına zarar verebilir. Bu balıklar genellikle cıva içeriği yoğun olan balıklardır ki bunlar arasında ton balığı, kılıç balığı gibi balıklar ilk sırada gelmektedir.

Türkiye’de insanların en kolay ulaşabildikleri balıklardan bir tanesi de palamuttur. Doğal olarak anne adayı pek çok kadın hamilelikte palamut yenir mi sorununun yanıtını aramaktadır. Bu yazıda hamilelikte palamut yemek ile ilgili bazı bilgilere yer vereceğiz. Şayet sabırsız bir okuyucuysanız yanıtı önceden verelim. Evet hamileliğiniz boyunca, haftada 2-3 porsiyonla sınırlı olmak üzere palamut balığını güvenle tüketebilirsiniz.

Hamilelikte Palamut Yenir mi?

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere balık yemek insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Palamut balığı da bu faydaların tamamını içerisinde ihtiva etmektedir. Dahası içeriğindeki düşük cıva miktarı ile pek çok kişi tarafından en çok tercih edilen balık türlerinden biri olmuştur.

Hamilelikte balık yeme tavsiyesi veren uzmanların en çok tavsiye ettiği balıklardan bir tanesi de palamuttur. Palamut dışında, yüzey balıklar arasında yer alan hamsi, istavrit, mezgit, alabalık, somon, sardalya gibi balıklar da bu süreçte rahatlıkla tüketilebilir.

Zira bu balıklar uzun bir süre yaşamadıklarından ve genellikle deniz ve okyanusların dip kısımlarında dolaşıp çok fazla cıva toplamadığından ötürü daha düşük bir cıva seviyesine sahiptirler. Bu yüzden haftada 2 veya 3 porsiyon tüketilmelerine herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili olarak uzmanların verdiği bilgiler bunlardır. Şayet siz de hamileliğiniz boyunca Omega 3 besinini balıklardan almayı tercih eden biriyseniz, pek çok açıdan zengin bir besin değerine sahip olan Palamut balığını tercih edebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir