Connect with us

Beslenme

Hamilelikte Tarçın Tüketmek | Faydaları ve Olası Yan Etkileri

Hamilelikte Tarçın Tüketmek | Faydaları ve Olası Yan Etkileri

Tarçın, bir tarifin lezzetini ve aromasını arttıran oldukça lezzetli bir yiyecektir. Bu zengin ve hoş kokulu baharat, antioksidan, antidiyabetik, antiinflamatuar ve antimikrobiyal özellikleriyle bilinir. Peki hamilelikte tarçın tüketmek, yemek, yiyeceklere ve içeceklere katmak güvenli midir? 

Bu yazıda, anne adayları tarafından en çok sorulan sorular arasında yer alan, hamilelikte tarçınlı su içilir mi, hamilelikte tarçınlı süt içmek, tarçınlı kurabiye yemek zararlı mı, tarçınlı yoğurt ve tarçınlı ıhlamurun faydaları neler gibi sorulara yanıt verecek bilgilere yer vereceğiz. İşte gebelikte tarçın tüketimi ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylar.

[Hamilelikte Yenmesi Gereken Sebzeler]

Hamilelikte Tarçın Tüketmek Güvenli Mi?

Hamilelikte tarçın, kontrollü miktarlarda alındığında taktirde güvenlidir. Örneğin, tarçını su, süt, ıhlamur gibi bir içeceğinize veya kurabiye, kek benzeri bir tatlıya tatlandırıcı olarak katabilirsiniz. Fakat tariflerinize çok fazla tarçın ekliyorsanız veya yüksek miktarda tarçın kabuğu veya tarçın yağı alıyorsanız, bu bazı olumsuz etkilere yol açabilir.

Hamileyken Ne Kadar Tarçın Tüketilebilir?

Yetişkinler için günde bir ila altı gram tarçın güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, hamile kadınlar için verilen böyle bir günlük önerilen miktar yoktur. Bu nedenle, normal izin verilen sınırların altında alınması önerilmektedir .

Hamilelikte Tarçının Faydaları Nelerdir?

Yukarıda belirtilen sınırın altına tüketilen tarçının faydaları şu şekilde sıralanabilir. 

 1. Gebelik diyabeti : Bazı çalışmalar, tarçının gebelik diyabeti olan kadınlar için insülin gereksinimlerini potansiyel olarak azaltabileceğini göstermiştir . Bununla birlikte, bu konu hala klinik denemeler altındadır ve iddiayı doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
 1. Kan basıncı : Hamilelik sırasında yüksek tansiyon veya hipertansiyon nadir değildir. Kan basıncında dalgalanmaya neden olan tıbbi bir durum olmadıkça, yönetilebilir. Tarçın, sınırlı miktarda alınması şartıyla, kan basıncını düşürmede bazı olumlu etkilere sahiptir.
 1. Mide bulantısı : Bulantı ve kusma, gebeliğin en sık görülen semptomlarıdır. Bazı formülasyonlarda kullanılan tarçın, bu sorunlar üzerinde bazı rahatlatıcı etkilere sahip olabilirTarçın, kanıtlanmamış bir tedavi olduğundan, belirli bir doz yoktur. Bazı uzmanlar günde iki ila dört gram önermektedir. Bazı çalışmalarda bir ila altı gram arasında tarçın kullanılmıştır. Çok yüksek dozlar toksik olabilir.

Tarçın, anti bakteriyel ve antiinflamatuar özellikleriyle bilinmesine rağmen, birkaç çalışma onu anne adayları için önermemektedir.

Gebelikte Tarçın Nasıl Alınabilir?

Hamile kadınlar için yüksek miktarda tarçın tavsiye edilmez, ancak aşağıdaki şekillerde küçük miktarlarda tarçın alabilirsiniz:

 • Çayınıza küçük bir miktarda tarçın ekleyebilir ve onu tatlandırıcı bir madde olarak kullanılabilirsiniz.
 • Tatlıları ve pişmiş şekerlemeleri baharatlamak için bir tutam tarçın tozu kullanabilirsiniz.
 • Yukarıdaki mikataları aşmamak kaydıyla, tarçınlı su, tarçınlı süt, tarçınlı yoğurt, tarçınlı kurabiye ve tarçınlı limonlu su gibi yiyecekler tüketebilirsiniz.

Bu baharatı almadan önce aşağıdaki önlemleri ihmal etmeyin.

Tarçın Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarçın alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar şunlardır:

 • Hamilelikte tarçın yağından kaçının zira bu konuda güvenli dozaj bilinmemektedir. Yüksek dozlar yanma hissine neden olabilir. Ayrıca toksisitenin bebeğe geçmesine dair endişeler bulunmaktadır.
 • Düşük yapma riskiniz yüksekse tarçından kaçının.
 • Tarçın alerjiniz varsa tüketmeyin.
 • Obstetrik bozukluğu olan hamile kadınların tarçından uzak durması gerekir.
 • Zararlı katkı maddelerini önlemek için en kaliteli tarçın çubukları veya tozu satın alın.

Bununla birlikte, her hamilelik farklıdır ve kullanım önerisi de öyledir. Tarçın kullanma konusunda şüpheniz varsa bir diyetisyene danışın.

Hamilelikte Tarçının Zararları Nelerdir?

Sınırları aşan miktarda tarçın alındığında aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir.

 1. Tarçın, yüksek dozlarda alındığında bir emmenagog olarak çalışır ve potansiyel olarak uterus kasılmaları ve erken doğum riskini artırabilir.
 1. Diyabet veya kalp rahatsızlıkları gibi tıbbi durumlar için antibiyotik veya herhangi bir ilaç alıyorsanız, kan inceltici etkisi olduğu bilindiği için tarçından kaçının. Bu aşırı kanamaya neden olabilir.
 1. Tarçını takviye şeklinde almaktan kaçının. Aşırı terleme, mide rahatsızlıkları, kalp atış hızının artması ve kan şekeri seviyelerinin düşmesi gibi bazı risklere yol açabilir.

Tarçın kullanımını tat veya baharatla sınırlandırın. Zz miktarda da olsa tarçının sizin için iyi olmadığını ve kötü hissettirdiğini anlarsanız, onu kullanmayı tamamen bırakmayı düşünebilirsiniz. 

Hamilelikte tarçın tüketimi ile ilgili bilmeniz gerekenler bunlar. Gebelikte tarçın tüketimi ile ilgili fikir, yorum, öneri ve düşüncelerinizi bizlere yorumlarınızla ulaştırabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir