Connect with us

Beslenme

Hamilelikte Kara Mürver Kullanımı | Mürver Suyu, Şurubu, Reçeli, Çayı ve Sakızı Tarifi

Hamilelikte Kara Mürver Kullanımı | Mürver Suyu, Şurubu, Reçeli, Çayı ve Sakızı Tarifi

Mürver bitkisinin kabuğu, kökleri, yaprakları, çiçeği ve meyvesi geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Çeşitli şekillerde kullanılan bu meyvenin öncelikle soğuk algınlığı, grip, kabızlık ve diğer birçok rahatsızlık ve hastalığı tedavi ettiği bilinmektedir.

Peki hamilelikte kara müver yenir mi, nasıl tüketilir, hamilelikte kara mürver kullanımı nasıl olur, faydaları ve olası zararları nelerdir? Bu yazıda gebelikte karar müver tüketimi ile ilgili bilmeniz gereken her şeye yer verecek ve dahası Mürver Suyu, Mürver Şurubu, Mürver Reçeli, Mürver Çayı ve Mürver Sakızı gibi yiyecek ve içeçekleri tarifleri ile birlikte sunacağız. İşte mürver ve hamilelikte mürver kullanımı.

Hamilelikte Mürver Tüketmek Sağlıkı mı?

Evet, hamilelik sırasında mürver yemenin güvenli ve sağlıklı olduğu düşünülmektedir çünkü bugüne kadar yapılan hiçbir çalışma mürverin, hamile kadınlarda herhangi bir yan doğurduğunu, ilaç etkileşimine neden olduğunu, gıda veya besin reaksiyonlarına yol açtığını göstermemiştir.

Bu sebeple gebelikte kara mürver kullanımı genel olarak güvenli kabul edilir ve hatta bağışıklık sistemini desteklediği söylenir. Sonuç olarak mürverin yan etkileri olduğuna dair herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.

Bununla birlikte, olgunlaşmamış meyveler zehirlidir ve bundan kaçınılmalıdır, olgunlaşmış olanlar ise ölçülü olarak tüketilmelidir.

Hamilelikte Mürver Yemenin Faydaları

Mürver, önemli miktarda vitamin, amino asit ve flavonoid içerir ve bunların tümü sağlıklı kalmaya ve hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

 1. Solunum sağlığını destekler: Antosiyaninler ve biyoflavonoidler açısından zengin olan mürver, solunum yolundaki tahrişi ve iltihabı hafifletebilir. Bioflavonoids ayrıca balgamı temizleyen ve solunum sağlığını destekleyen balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Bu nedenle, mürverler boğaz ağrısı, öksürük, soğuk algınlığı, bronşit ve diğer solunum rahatsızlıklarının temizlenmesine yardımcı olur.
 1. Bağışıklığı artırır: Mürverin antibakteriyel, anti-viral özellikleri ve C vitamini içeriği bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip virüsleriyle daha etkili bir şekilde savaşmasına yardımcı olur. Bu meyve ayrıca yeni bir bağışıklık bileşikleri sınıfı olan sitokinlerin üretimini de iyileştirir.
 1. Kemikleri güçlendirir: Mürverdeki antosiyaninlerin zenginliği, onu eklem ağrılarını ve ağrılarını hafifleten anti-inflamatuar ve anti-oksidan bir gıda yapar. Meyvelerdeki yüksek mineral içeriği kemik gücünü arttırır ve kemik kaybını azaltır.
 1. Görmeyi geliştirir: Mürverlerde bulunan antosiyanin pigmentleri, görmeyi sürdürmeye yardımcı olan nutrasötik maddelerdir. Görme için koruma sağlarlar ve genellikle gece görüşünün iyileştirilmesiyle ilişkilendirilirler.
 1. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir: Mürverdeki yüksek lif içeriği, kötü kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı olur ve iyi kolesterol seviyelerini teşvik eder. Ayrıca aterosklerozun ilerlemesini engeller, kan basıncını en aza indirir ve kalbi korur.

Hamilelikte Kara Mürver Kullanımı

Gebelikte kara mürver farklı şekillerde tüketilebilir, bazıları piyasada hazır bulunurken, diğerlerini kendiniz evde yapabilirsiniz. Neyi seçerseniz seçin, denemeden önce doktorunuzla iletişime geçin.

1. Mürver şurubu:

Hamilelikte Kara Mürver Kullanımı

Mürver şurubunun soğuk algınlığı ve griple mücadele ettiği bilinmektedir. Harika bir bağışıklık güçlendiricidir ve özellikle soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum sorunları için doktor tavsiyesi üzerine kullanılması oldukça etkili olabilir .

Çilekleri su ve akçaağaç şurubu veya balla birleştirerek evde basit bir mürver şurubu yapabilirsiniz. Buzdolabında saklayın ve enfeksiyonu uzak tutmak için her gün bir kaşık alın.

2. Mürver çayı:

Hamilelikte Kara Mürver Kullanımı

Mürver çayı, kara mürver kullanımı konusunda başvurulabilecek içeceklerden bir tanesidir. Bunun için sıcak su ve mücvere ihtiyaç vardır. Aşırıya kaçmadan bu çayı tüketebilir ve mücverin vücudunuza sağlayacağı yararlarından bu şekilde faydalanabilirsiniz.

3. Mürver suyu:

Hamilelikte Kara Mürver Kullanımı

Mürver suyu yapmak için taze, tatlı ve keskin tadı olan mücverleri seçin. Çok fazla şeker içerdikleri için paketlenmiş içecekleri düşünmeyin. Hazırladığınız mücver suyunu, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını yenmek için günde iki kez (3-5 gün boyunca) tüketin.

4. Mürver reçeli:

Hamilelikte Kara Mürver Kullanımı

Kara mürver reçeli, taze ekmek ve tereyağı, yulaf, sıcak ekmek, sütlaç veya yoğur ile birlikte tüketilebilecek mükemmel bir yiyecektir. Onu keklere, meyve salatalarına ve diğer besinlere de ekleyebilirsiniz.

Kara Mücver Reçeli Tarifi

Kara mücver yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır;

 • 700 gram mürver
 • ½ limon suyu
 • 700 gram pudra şekeri
 • 600ml kavanoz

Nasıl yapılır

 1. Mürver ve limon suyunu bir tavada karıştırın ve orta ateşte pişirin.
 2. Meyve suyu akmaya ve kaynamaya başladığında, ateşi kaynatın ve 20 dakika bekletin. Yüzeyde oluşan tabakayı uzaklaştırın.
 3. Şeker ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. 105 ° C olan ayar noktasına ulaşana kadar kaynatın. Sıcaklığı bir şeker termometresi kullanarak kontrol edebilirsiniz.
 4. Diğer bir alternatif ise birkaç tabağı dondurucuda 10 dakika bekletmek ve soğuk tabaklara eklemek için bir kaşık reçel dilimlemektir. 10 ila 15 saniye bekletin ve parmağınızla itin. Kırışıklıklar oluşturuyorsa ayar noktasına ulaşmıştır.
 5. Reçeli sıcak, sterilize edilmiş bir kavanozda saklayın ve sıkıca kapatın. Kavanozu karanlık ve serin bir yerde saklayın.

5. Mürver sakızı

Hamilelikte Kara Mürver Kullanımı

Sakızlar, meyvenin bağırsakları iyileştirici özellikleriyle grip önleyici antioksidanları tüketmenin lezzetli bir yoludur. Onları evde yapmak için şu adımları takip edin.

Kara Mürver Sakızı Tarifi

Malzemeler

1 su bardağı mürver şurubu
4 yemek kaşığı tatlandırılmamış jelatin

Nasıl yapılır

 1. Jelatin ve şurubu bir tencerede karıştırın ve kısık ateşe verin. Sık sık çırpın, jelatin çözülene kadar ısıtın.
 2. Damlalık kullanarak karışımı silikondan yapılmış kalıplara aktarın. Soğutun ve yaklaşık 30 dakika katılaşmasına izin verin.
 3. Sakızları kalıplardan çıkarın ve hava geçirmez bir kavanozda saklayın.

Hamilelikte Kara Mürver Yemek Zararlı mı?

Mürverin yukarıda saydığımız faydalarının yanı sıra, tüketilirken akılda tutulması gereken bazı yan etkileri vardır. Olgun ve pişmiş meyvelerin tüketilmesi güvenlidir. Ancak, hiçbir şekilde çiğ veya olgunlaşmamış meyveler yememelisiniz.

 • Çiğ mürverler, mide bulantısı ve kusmaya neden olacak acı alkaloidler, sambusin ve hidrosiyanik asit içerir. Bu alkaloidler olgun meyvelerde daha azdır ve pişirildiğinde yok olurlar .
 • Bir başka güvenlik sorunu, otoimmün hastalıkları içindir. Zaten lupus, romatoid artrit, Crohn hastalığı ve multipl skleroz yaşıyorsanız, mürver almak sinir sistemini uyarır ve böylece hastalık semptomlarını yoğunlaştırır.

Tıbbi özelliklere sahip harika bir meyve olmasına rağmen, araştırma eksikliği, mürverin hamilelik sırasında yenmesi şüpheli bir gıda olmasına sebepep. Faydalarının yanı sıra birkaç yan etkisi de olduğundan hamileyken dikkatli alınmalıdır. Meyvenin tadını seviyorsanız, doktora danıştıktan sonra kullanın ve sadece tıbbi değeri için ona güvenmekten kaçının.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir