Connect with us

Beslenme

Hamilelikte Yenmesi ve Yenmemesi Gereken Balıklar Hangileri?

Hamilelikte Yenmesi ve Yenmemesi Gereken Balıklar Hangileri?

Yaygın olarak yenen balıkların çoğu hamilelik sırasında güvenlidir. Bunlar, Omega-3 yağ asitleri, proteinler, vitaminler ve mineraller içerdikleri için besleyicidirler. Ancak hamilelikte yüksek cıva seviyesine sahip balıkların tüketilmesi bazı sorunlara kapı aralayabilmektedir. 

Bu sebeple, gebelik sırasında yiyebileceğiniz ve yiyemeyeceğiniz balık türleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu yazıda sizler için hamilelikte balık yemenin faydalarını, yenmesi ve yenmemesi gereken balıkları bir araya getirdik. Şayet siz de hamilelikte hangi balıklar yenir, hamilelerin yiyebileceği balıklar hangileri gibi soruların yanıtını arıyorsanız, doğru yerdesiniz. 

Hamilelikte Balığın Faydaları

Hamilelikte balık yemenin faydaları şu şekildedir;

 • Omega-3 yağ asitlerinin, trigliserit seviyelerini ve kan basıncı seviyelerini düşürerek koroner kalp hastalıkları riskini azaltması muhtemeldir. Araştırmalar, bunların kan pıhtı oluşumunu ve kan damarı iltihabını önlediğini göstermektedir.
 • Omega-3 yağ asidinin hamileliğin sonlarında yaşayabileceğiniz stresin etkilerini azalttığı bilinmektedir
 • Balık, fetal büyümeyi desteklemeye yardımcı olan iyi bir protein kaynağıdır.
 • Somon gibi yağlı balıklar, bebeğin beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan bol miktarda omega-3 sağlar. 
 • Erken doğum oranı balık alımı ile azalmaktadır.

Gebelikte balık yemenin yararlarından en iyi şekilde faydalanmak için civa oranı düşük balıkları tercih etmelisiniz. Doğru alım miktarı da önemlidir.

Hamile Bir Kadın Ne Kadar Balık Yiyebilir?

Uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre hamile bir kadın haftada 220 gram ila 340 gram arasında balık yiyebilir . Bu, civa oranı düşük olan somon balığı, ton balığı (hafif konserve), morina balığı, yayın balığı ve tilapia gibi balıklar için iki ila üç porsiyon balık anlamına gelmektedir.

Hamilelikte hangi balıklar, ne sıklıkla ve ne kadar yenmeli?

Hamileliğiniz boyunca cıva içeriği düşük ve omega-3 oranı yüksek balıklar tüketebilirsiniz. Aşağıda yiyebileceğiniz balıkların bir listesi bulunmaktadır. Bu liste çeşitli kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır.  

BALIK TÜRÜ  NE SIKLIKLA YEMEK
Yayın balığı (çiftlikte yetiştirilmiş), morina, yengeç, ringa, istiridye, pollock, somon (çiftlikte yetiştirilmiş veya vahşi), sardalya, deniz tarağı, karides, tilapia ve cıva bakımından düşük olan diğer balıklar Haftada 2 porsiyon
VEYA Halibut, boğa başı, göl beyaz balığı, göl ringa balığı, levrek (siyah), bufalo balığı, sazan balığı, levrek (tatlı su), orfoz, ıstakoz, yunus balığı, Pompano, samur balığı, deniz alabalığı, akrep balığı,, İspanyol uskumru, kiremit balığı, ton balığı Haftada 1 porsiyon
VE Konserve “beyaz” albacore ton balığı, Şili levreği, orfoz, marlin, ton balığı bifteği veya fileto. Ayda 1 porsiyon

Hamilelikte Yenmemesi Gereken Balıklar

Gebeliğiniz boyunca aşağıda sıraladığımız civa içeriği yüksek balık türlerinden uzak durmalısınız. Cıva, sinir sisteminiz için zehirli olabilecek bir maddedir. Bu maddeyi içeren balıklar şu şekilde sıralanmaktadır;

Levrek (çizgili), lüfer, Şili levreği, kral uskumru, marlin, turuncu pürüzlü, köpek balığı, İspanyol uskumru, kılıç balığı, kiremit balığı (altın levrek veya altın balığı da denir), ton balığı (tümü taze veya dondurulmuş).

Hamilelikte Yüksek Cıva İçeren Balık Yemenin Zararları

Vücudunuz metil civayı balıklardan emebilir ve bebeğe aktararak beyin gelişimini ve sinir sistemini etkileyebilir.

Bir uzman bu durumun getirdiği riskleri şu şekilde ifade etmiştir“Aşırı miktarda alınan cıva, fetüsün gelişen beyninde yoğunlaşır. Bu olduğunda, beyin gelişimi için gerekli olan önemli bağlantıları kesintiye uğratabilir ve bu da zihinsel veya nörolojik sorunlara yol açabilir. “

EPA’ya göre cıva, bebeğin bilişsel becerilerini (hafıza ve dikkat gibi), motor becerilerini, dili ve görme duyusunu etkileyebili.

Bu nedenle bebeğe zarar vermemek için balık yerken dikkatli olmanız gerekir.

Gebelikte Balık Yerken Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Hususlar 

Güvenli balık yiyor olsanız bile, herhangi bir kirletici maddeye maruz kalmamak için bu önlemleri alın.

 • Ticari olarak yakalanmış balıkları yiyin ve zararlı kimyasallara yatkın oldukları için kirli ve yerel sulardan tutulan balıklardan kaçının. Bunları ancak tüketime uygun hale getirildiğinden eminseniz yiyin.
 • Yalnızca taze ve uygun şekilde soğutulmuş balıkları satın alın. Çelik bir kapta saklayın ve pişirene kadar buzdolabında saklayın.
 • Salmonella ve listeria gibi gıda zehirlenmesine neden olan bakterileri barındırdıkları için az pişmiş veya çiğ balık yemeyin.
 • Balıkları iç sıcaklığı 62,8 C’ye ulaşana kadar pişirin. Balığın eti opaklaştığında düzgün piştiğini ve filetoların çatalla kolayca soyulduğunu görebilirsiniz.
 • Balıklar ve diğer sebzeler için ayrı bıçaklar ve kesme tahtaları kullanın.
 • Turşuyu tekrar kullanmaktan kaçının.

Balığı seçerken ve pişirirken tüm önlemleri uyguluyorsanız, hamilelikte yapabileceğiniz lezzetli balık yemekleri var.

Hamilelik Diyetine Balık Eklemek İçin Deneyebileceğiniz Bazı Tarifler

İşte balık pişirmenin bazı yolları.

 1. Izgara balık : Izgara tabağına biraz yağ sürün ve marine edilmiş balığı üzerine koyun. Kahverengiye dönene kadar her iki tarafını da çevirin. Sotelenmiş sebzelerle yiyebilirsiniz.
 1. Buharda pişirilmiş balık : Balığı hafif baharatlarla fırçalayın ve marine edin ve buharlı bir sepete koyun.
 1. Haşlanmış balık : Bir kaba su veya sebze suyu dökün ve balık parçalarını koyun. Pişirildiğini gördükten sonra çıkarın ve pilav veya ekmekle tüketin.

Balık, seviyorsanız bu besleyici bir seçenektir. Ancak onu beğenmezseniz veya vejeteryansanız, omega-3 gibi besinleri diğer besin kaynaklarından almanız gerekebilir.

Balık Alternatifi Omega-3 Yağ Asitlerini İçeren Diğer Yiyecekler 

Omega-3 yağ asitleri diyetinizin önemli bir parçasıdır. Balık yemiyorsanız, onun yerine aşağıdaki alternatifleri tüketebilirsiniz:

 • Herhangi bir tahıl, yulaf ezmesi veya yoğurtla karıştırılmış keten tohumu veya keten tohumu yağı
 • Ispanak, lahana ve diğer koyu yapraklı sebzeler gibi karışık yeşillikler
 • Kanola yağı pişirme, tavada kızartma veya yemek pişirmek için kullanılabilir.
 • Ceviz veya ceviz yağı
 • Soya fasulyesi, soya fasulyesi yağı ve tofu
 • Zenginleştirilmiş süt ürünleri
 • Yabani pirinç
 • Yumurtalar

Sıkça Sorulan Sorular

1. Bir kereye mahsus olmak üzere yüksek miktarda cıva içeren bir balığı tüketmek bebeğe zarar verir mi?

Hayır, bir porsiyon yüksek civa balığı tüketmek herhangi bir etkiye neden olmaz. Ancak bunu düzenli olarak büyük miktarlarda tüketmek, zararlı olabilir.

2. Balık yerine Omega-3 takviyeleri almak doğru mu?

Balıktan kaçınabilir ve alternatif besin kaynaklarını alabilirsiniz. Ancak omega-3 takviyeleri almak için doktorunuza başvurmalısınız.

3. Hamileliğin üç ayında balık yemek faydalı mı?

İspanya’da 2004-2008 yılları arasında yapılan bir çalışmada, hamileliğin erken döneminde balık tüketimi, çocuklarda daha yüksek bilişsel test puanları ve daha az otizm spektrum özelliği göstermektedir.

4. Aşırı balık yemek hamilelik için zararlı mıdır?

Hamilelik sırasında aşırı balık yemek veya diğer yiyecekleren aşırı miktarda tüketmek iyi değildir. Avantajlardan yararlanmak ve herhangi bir yan etkiden kaçınmak için her şeyi ölçülü olarak alın.

5. Hamilelikte suşi yenir mi?

Suşi, bakteri ve parazit içerme olasılığı yüksek olan çiğ balık içerir. Bu, gıda zehirlenmesi riskini artırabilir. Bu nedenle hamilelikte suşi yemekten kaçınmak iyidir .

Balık yiyiciyseniz ve balık yemeyi seviyorsanız, hamilelik sırasında yemeyi bırakmanız için hiçbir neden yoktur. Ancak güvenli kategoriye giren balıkları yiyin. İyice pişirin ve hem lezzetinin hem de faydalarının tadını çıkarmak için ölçülü olarak alın.

Hamilelik sırasında balık yiyor muydunuz? Hangi balıkları yemeyi seversiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlerle paylaşın.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir