Connect with us

Beslenme

Hamilelikte Ejder Meyvesi Yenir Mi?

Hamilelikte Ejder Meyvesi Yenir Mi? Gebelikte Ejder Meyvesi, Pitaya, yenir mi

Ejder Meyvesi, kökeni Güney ve Orta Amerika’da olan tropikal bir meyvedir. Pitaya olarak da bilinen bu kaktüs meyve, Asya’da da oldukça popülerdir. Meyvenin pullu ve dokulu kabuğu yenmezken, meyvenin içi siyah çekirdekli beyaz veya kırmızı kısımları yenilebilir.

Ejder Meyvesinin farklı çeşitleri vardır. Tüm varyantlar,  protein ve lif gibi besinler açısından zengindir. Fakat hamilelikte Ejder Meyvesi yenir mi? Gebelikte Ejder Meyvesi tüketmek sağlıklı mıdır?

Hamilelik sırasında Ejder Meyvesi yemek ile ilgili bu ve benzeri sorular, anne adayları tarafından sıkça sorulmaktadır. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesini almak her zaman daha iyi ve daha güvenli bir seçimdir. Bununla birlikte uzmanların uzmanlar tarafından verilmiş bazı bilgi ve tavsiyeler vardır. İşte bu bilgi ve tavsiyeler ışığında, hamilelikte Ejder Meyvesi yenir mi sorsunun ayrıntılı bir cevabı.

Hamilelikte Ejder Meyvesi yenir mi?

Ejder meyvesi şeker, karbonhidrat, kalsiyum, diyet lifi ve sodyum içerir ve hamile kadınlar için sağlıklı olduğuna ifade edilir. Sınırlı miktarda Ejder Meyvesi (Pitaya) tüketimi hamile kadınlar için faydalı ve güvenlidir. Sonuç olarak ifade etmek gerekirse gebelikte ejder meyesi yemek mümkündür.

Gebelikte Ne Kadar Ejder Meyvesi Yiyilebilir?

Ortalama büyüklükte bir ejderha meyvesi 350 ila 400 gram ağırlığındadır. Genel olarak hamile kadınların günde en az 200 gram meyve tüketmeleri tavsiye edilir.  Yani günlük meyve öğününüzü Ejder Meyvesi olarak alabilirsiniz.

Ejder Meyvesinin Besin Değeri

Ejderha meyvesi kolesterol ve yağ içermeyen bir meyvedir. 100 gramlık bir ejderha meyvesi, hamileliğinizin ihtiyacına yardımcı olabilecek çok sayıda besine sahip olabilir. İşte 100 gramlık bir ejder meyvesinin içerdiği kalori, karbonhidrat, lif, kalsiyum ve C vitamini miktarı.

Besin Günlük Tavsiye edilen Miktar 100 gram Ejder Meyvesinin İçerdiği Besin Miktarı
Kalori 1800 – 2400 kalori 264kcal
Karbonhidratlar 175 g 82,1 g
Diyet lifi 28 g 1,8 mg
Kalsiyum 1000 mg 107 mg
C vitamini 85mg 6,4 mg

Ejder Meyvesindeki bu besinler anne adayları için faydalıdır.

Hamilelikte Ejder Meyvesinin Faydaları

Eşsiz ve tatlı tadının yanı sıra, ejderha meyvesi anne adayları için faydalı olabilir. İşte hamilik sırasında tüketilen ejder meyvesinin olası faydaları.

  1. Anemi riskini önler : Yapılan bir araştırmaya göre, kırmızı ejderha meyve suyu tüketmek, hamile kadınlarda hemoglobin ve eritrosit seviyeleri üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bununla birlikte, bu fayda hakkında sadece sınırlı sayıda çalışma vardır.
  1. Kabızlıktan kurtulmayı sağlar: Ejder Meyvesi , iyi bir diyet lifi kaynağı olabilir ve kabızlığı bir dereceye kadar hafifletmeye yardımcı olabilir . Diyet lifine sahip olmak, toksinlerin atılmasına ve genel sindirim sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.
  1. Serbest radikallerden korur: Bir çalışma, kırmızı ejder meyvesinin antioksidan etkilerinin sigara dumanına maruz kalmanın bebeklere verebileceği herhangi bir zararı önleyebileceğini göstermektedir. Çok fazla dumana maruz kalan hamile kadınların düşük doğum yapma riski olabilir.

Ejder meyvesini daha önce hiç yemediyseniz, ancak hamilelik sırasında ilk kez denemek istiyorsanız, herhangi bir yan etkisinin olup olmadığını bilmek iyi olacaktır.

Hamilelikte Ejder Meyvesi yemenin zaraları?

Hamilelikte ejderha meyvesi yemenin önemli bir zararı veya yan etkisi yoktur. Fakat ağızda kaşıntı, hapşırma, kızarıklık veya yanma hissi gibi herhangi bir alerjik reaksiyon yaşarsanız, onu yemeyi bırakmalısınız.

Ejderha meyvesine alerjiniz olmasa bile, hamilelik sırasında bir şeyi aşırı tüketmenin olumsuz sonuçlara yol açabileceğini bilmeniz gerekir. Ejder Meyvesi için bu ishal olabilir. Bu yüzden gebelik sırasında her hey şeyi ölçülü bir şekilde tüketmek gerekir.

Ejder Meyvesi Gestasyonel Diyabet İçin Faydalı mı?

Bir rapora göre, ejder meyvesi tohumları kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir ve bu nedenle tip 2 diyabeti önleme ve kontrol altına almaya yardımcı olabilir.

Ancak bu teoriyi destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bu yüzden, ejder meyvesinin gestasyonel diyabet yani gebelik diyabeti için yararlı veya zararlı olduğunu kesin olarak söylemek mümkün değildir. Bu konuda doktoronuza danışmanız daha makul olacaktır.

Hamilelikte Ejder Meyvesi Nasıl Yenir?

İşte hamilelikte ejderha meyvesi tüketmenin bir kaç yolu.

  • Meyvenin iç kısmını küp küp veya dilimler halinde kesin. Küpleri diğer meyvelerle karıştırıp meyve salatası da yapabilirsiniz. Veya doğrudan tüketebilirsiniz.
  • Meyvenin yenilebilir kısmını çıkarabilir ve bir smoothie yapmak için kullanabilirsiniz.
  • Hatta ejderha meyvesi ile reçel yapabilir ve ekmek veya krep ile tüketebilirsiniz.

Herhangi bir sağlık sorununuz varsa ve bu meyveyi yeme konusunda endişeliyseniz, tüketmeden önce doktorunuza danışın. Meyveyi denediyseniz ve beğenmediyseniz, boşverin. Hayati besinleri diğer meyvelerden de alabilirsiniz.

Ejder Meyvesi hamilelikte yenir mi sorusunun yanıtı bu şekilde. Şayet gebeliğiniz sırasında Ejder meyvesi tükettiyseniz, tecrübelerinizi bizlerle de paylaşabilir ve diğer annelere yol gösterebilirsiniz.

Hamilelikte ejder meyvesi yemek ile ilgili tüm fikir, yorum ve tavsiyelerinizi, yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. Hamilelikte beslenme ile ilgili diğer ipuçlarına göz atmak için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir