Connect with us

Beslenme

Hamilelikte Kayısı Yemek | Faydaları ve Zararları

Hamilelikte Kayısı Yemek | Faydaları ve Zararları

Meyveler, hamilelik sırasında şeker ihtiyacınızı gidermek için başvurabileceğiniz sağlıklı alternatiftirlerdir. Size besin sağlarlar, tatları ve lezzetli aromalarıyla damak tadınızı iyileştirirler. Bu dönemde tüketmek isteyebileceğiniz bu tür meyvelerden biri de, demir, potasyum ve kalsiyum gibi temel besin kaynakları ile dolu olan kayısıdır.

Bu yazıda sizlere hamilelikte kayısı yemek hakkında bilmeniz gereken tüm detayları aktarmaya çalışacağız. İşte gebelikte kayısı yemenin yararları, zarları, olası yan etkileri ve tüketilmesi önerilen kayısı miktarı gibi bazı önemli bilgiler. 

Hamilelikte Kayısı Yenir mi?

Hamile kadın kayısı yiyebilir mi sorunun cevabı ‘evet’tir. Kayısı iyi bir A ve C vitamini, potasyum ve demir kaynağıdır. Bununla birlikte, anneye ve bebeğe zararlı olan kimyasallar içerebildiklerinden ötürü kayısı çekirdeği ve tohumu yemek tavsiye edilmemektedir. Kayısının kendisi, çekirdeği ve tohumuna göre daha az kimyasal içerdiğinden ötürü, ölçülü miktarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kayısının Besin Değeri

Bilim insanları tarafından aktarılan bilgilere göre bir kayısının ortalama ağırlığı 35 gram civarındadır. Yaklaşık 100 gram kayısı, 48 kalori, 0.38 gr yağ, 11.12 gr karbonhidrat, 2 gr diyet lifi, 13 mg kalsiyum, 0.39 mg demir, 10 mg magnezyum, 259 mg potasyum ve 23 mg fosfor içerir. Meyve ayrıca yaklaşık 10 mg C vitamini ve 96 µg A vitamini içerir.

Gebelikte Kuru Kayısı Tüketmek Kabızlığa Neden Olur mu?

Hayır, kayısı iyi bir lif kaynağıdır ve aslında sizi herhangi bir kabızlık sorunundan kurtarmaya yardımcı olabilir. Diyetinize daha fazla lif eklemek için kayısı tüketin, ancak herhangi bir yan etkiden kaçınmak için alımı önerilen miktarlarla sınırlı tutun.

Hamilelikte Kayısı Yemenin Faydaları

Hamilelikte taze veya kuru kayısı yemenin faydaları şunlardır;

  1. Bağışıklığı artırır ve bebeğin görme duyusunu iyileştirir: Kayısı, vücutta A vitaminine dönüştürülen bir bileşik olan iyi bir beta karoten kaynağıdır. Hamilelikte kayısı tüketimi bebeğin görme, bağışıklık sistemi ve hücre dokularının gelişmesine yardımcı olabilir.
  1. Kan basıncını korur: Kayısı, sıvı dengesini ve normal kan basıncını korumaya yardımcı olan iyi bir potasyum kaynağıdır. Bu meyve ayrıca kemik kaybı ve böbrek taşı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Kuru ve taze kayısı, hamilelikte tüketmeniz gereken en iyi meyve seçeneklerinden bir tanesi olabilir
  1. Bebeğin dokularının gelişmesine yardımcı olur: Kayısıdan elde edilen A vitamini bebeğin dokularının gelişmesine yardımcı olur, ancak aşırı dozdan kaçınmak için A vitamini alım sınırlar dahilinde olmalıdır.
  1. Enerji sağlar: Hamilelik sırasında bebeğin büyümesi ve gelişmesi için ekstra 300 kaloriye ihtiyacınız vardır. Bu gereksinimi karşılamak için yarım bardak kayısı iyi bir seçenek olabilir.

Bu besleyici meyveyi hamileyken ancak ölçülü olarak yiyebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda kayısıdan kaçınılmalıdır.

[Oku: Hamilelikte Yenmesi Gereken Sebzeler ]

Hamilelikte Kayısı Yemenin  Olası Zararları

Kayısıların fazla tüketilmesi birkaç olumsuz sonuca yol açabilir, ancak bu teorileri destekleyen hiçbir çalışma yoktur.

  • Hamilelik sırasında gaz ve şişkinlik yaşarsanız, poliol içeren kayısı gibi yiyeceklerin alımını sonlandırabilir veya azaltabilirsiniz.
  • Kayısı çekirdeği, anti-kanser bileşeni olarak da kullanılan, laetril (yarı sentetik ve saflaştırılmış) olarak adlandırılan amigdalin adlı bir bileşik içerir. Bu bileşen gebelik sağlığı için olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden herhangi bir bilimsel çalışma olmasa da hamilelik sırasında kayısı çekirdeği tüketilmesi önerilmemektedir. 

Bu meyvelerin hamilelik sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Güvende kalmak isteyen hamile kadınların kayısıyı ölçülü olarak ve doktora danıştıktan sonra tüketmeleri önerilmektedir.

Gebelikte Taze Kayısı mı Kuru Kayısı Yemek Daha Faydalı ve Neden?

Kayısının her iki çeşidi de hamilelikte tüketilebilir ve güvenlidir. Kuru kayısı, taze meyvenin susuz bırakılmış şeklidir, ancak besleyici unsurlar daha yoğundur. Ancak bu da sınırlı miktarlarda tüketilmelidir.

Sonuç olarak kayısı meyvesini (taze veya kuru halde) hamilelik sırasında yemeniz, sizin için güvenli ve hatta sağlıklıdır. Ancak yakında anne olacaksınız, aldığınız farklı yiyeceklerin miktarlarına dikkat etmelisiniz. Fazla olan her şey zararlı olabilir. Ayrıca, yan etkilerden kaçınmak için çekirdek veya kayısı çekirdeği yemekten kaçının. Meyveyi yedikten sonra herhangi bir şüpheniz varsa veya kendinizi huzursuz hissediyorsanız, doktorunuza danışın.

Hamilelikte kayısı tüketteniz mi? Tecrübeleriniz neler? Bizimle paylaşırsanız memnun oluruz. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir