Connect with us

Beslenme

Hamilelikte Ispanak Yemenin Faydaları ve Yan Etkileri

Hamilelikte ıspanak yemek, Hamilelikte Ispanak Yemenin Faydaları ve Yan Etkileri

Ispanak, yapraklı yeşil bir sebzedir ve çok sağlıklı kabul edilir. Ispanak yemek kanseri önlemeye, kan basıncını düşürmeye ve göz sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Peki hamilelikte ıspanak yemek faydalı mıdır, gebe bir kadın ıspanak yiyebilir mi, hamilelikte ıspanağın faydaları nelerdir? Bu ve daha pek çok sorunun yanıtını sizler için bir araya getirdik. İşte pek çok açıdan sağlıklı ve besin değeri yüksek bir gıda olan ıspanak ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Hamilelikte Ispanak Yenir mi?

Hamilelik boyunca ıspanak yemek, ölçülü olduğu müddetçe oldukça faydalı ve sağlıklıdır. Zira bu mucizevi sebze, doğum yapan bir kadına pek çok açıdan fayda sağlayacak bol miktarda folik asit içermektedir. Ispanak, demir açısından da oldukça zengin bir sebzedir. Bununla birlikte içerisinde çok sayıda besin bulunmaktadır.

Fakat bazı durumlarda ıspanak tüketimini sırılandırmak ve azaltmak gerekebilir. Örneğin böbrek taşı problemi ile karşı karşıya kalma riski olan annelerin, ıspanak tüketimini azaltmaları tavsiye edilmektedir.

Ispanağın Besin Değeri

Tek bir porsiyon ıspanak (100 gram) size aşağıdaki besinleri sağlayacaktır.

Besin 100 gramda
Kalori 23 kcal
Protein 2.3 gram
Karbonhidrat 4 gram
Yağ 0 gram
Demir 3 gram
Folik asit 194 mcg
Kalsiyum 99 mg

Bu besinlerin yanı sıra ıspanak, A Vitamini, B Vitaminleri, C Vitamini, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum gibi farklı vitaminler de içerir. Bu nedenle hamilelik sırasında fetüsün büyümesinde ve gelişmesinde önemli bir rol oynar.

Hamilelikte Ispanak Yemenin Faydaları

Ispanak çok sağlıklıdır ve yukarıda da ifade ettiğimiz üzere içerisinde birçok besin maddesini barındırır. Hamilelikte ıspanak yemenin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Bebeğin Bilişsel Gelişimine Yardımcı Olur

Ispanak, hamile bir kadın için gerekli olan ve düşük riskini azaltmaya yardımcı olan, zengin bir folik asit (folat veya B9 vitamini olarak da bilinir) kaynağıdır. Fetüsün spinal ve bilişsel gelişimine katkıda bulunur. Zengin bir demir kaynağı olan ıspanak, kırmızı kan hücrelerinin üretimine de yardımcı olur, böylece hamilelikte sık karşılaşılan bir sorun olan anemi riskini azaltır.

 • Ruh Halinizi İyileştirmeye Yardımcı Olur

Ispanaktaki B Vitamini, hamilelik sırasında ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sabah veya öğleden sonra hüzünleniyorsanız, diyetinize biraz ıspanak eklemeyi düşünebilirsiniz. Bu durumda muhtemelen beyniniz ve vücudunuz size teşekkür edecektir. Zira Ispanak yemek, depresyonu önlemeye, stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Kemiklerin ve Dişlerin Büyümesine Yardımcı Olur

Kalsiyum, kemik sağlığı ve dişlerin düzgün büyümesi için önemli bir mineraldir. 100 gramlık bir ıspanak porsiyonunda yaklaşık 99 mg kalsiyum bulunur.  Ispanak, kemik gelişiminin yanı sıra, kalsiyum arterlerdeki kan pıhtılarını önlemeye de yardımcı olur ve sinir / kas fonksiyonlarını iyileştirmekten de sorumludur.

 • Kolesterol Düzeylerini Dengelemeye Yardımcı Olur

E Vitamini, hamilelik sırasında serbest radikal hasarıyla savaşmaya, ve vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir. Optimum E Vitamini almak için hamilelik sırasında pişmiş ıspanak yiyebilirsiniz.

 • Bağışıklığı Artırır

Hamilelik, bağışıklık sisteminiz zayıflayacak, ancak rahminizde ortaya çıkabilecek çeşitli enfeksiyonlara karşı ekstra koruma sağlayacaktır. Neyse ki ıspanak , bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hastalıkları önlediği bilinen bol miktarda C vitamini içerir . Hamilelik sırasında ıspanak yiyerek, soğuk algınlığına ve sık görülen rahatsızlıklara da veda edebilirsiniz. Ispanak ayrıca sindirime de yardımcı olur!

 • Kan Basıncı Seviyelerini Düzenler

Ispanaktaki nitratın vücuttaki kan basıncı seviyelerini düzenlediği bilinmektedir . Yüksek tansiyon, hamilelik sırasında yaygın bir sorundur, ancak hamilelik diyetinize ıspanak ekleyerek tansiyon seviyenizi kontrol edebilirsiniz. Ispanaktaki yüksek potasyum içeriği, tansiyonunuzu düşürmenize ve normal seviyelere getirmenize yardımcı olabilir.

 • Görmeyi Geliştirmeye Yardımcı Olur

Ispanak, zengin bir B1 vitamini ve B2 vitamini kaynağıdır. Bu vitaminlerin her ikisi de fetüsün görme ve sinir sisteminin gelişiminde önemli bir rol oynar. Hamilelikte B1 Vitamini eksikliği, ‘periferik nöropati’ olarak adlandırılan bir duruma yol açabilir. B2 vitamini, vücuttaki üreme doku ve organlarının gelişimine yardımcı olur. Bu yüzden diyetinize ıspanak ekleyin ve yeterince B vitamini alın. Bununla birlikte, ıspanak tek başına size gerekli tüm besinleri sağlamaz, doktorunuz tarafından reçete edilen multivitaminleri almanız gerekecektir. Bu vitamin tabletleri bebeğinizin sağlıklı olmasını ve doğru gelişmesini sağlayacaktır.

 • Cilde Parlaklık Verir

Ispanak iyi bir protein kaynağıdır . Protein, hücrelerin onarılması, vücutta amino asitlerin üretilmesi ve cilt, kas ve kemik sağlığının korunması için gereklidir. Ve ıspanak protein ihtiyacınızı bir ölçüde karşılayabilir. Sağlıklı kalmak için bu yapraklı yeşil sebzeyi diyetinize ekleyin.

Hamilelikte Ispanak Yemenin Zararları

Hamilelikte ıspanak yemek çok sağlıklıdır ve gebelik diyetine dahil edilebilir. Bununla birlikte bazı yan etkilere yol açabilir. Ispanağı çok fazla tüketirseniz, aşağıdaki yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

 • Kabızlık ve Şişkinlik

Ispanak diyet lifi bakımından yüksektir ve vücudumuzun yüksek lif alımına alışması zaman alır. Mideniz yüksek lifli bir diyete alışkın değilse, çok fazla ıspanak yerseniz kabızlık , gaz, şişkinlik ve karın ağrıları yaşayabilirsiniz . Ve tüm bu sorunlar hamileliğinizi daha da rahatsız edici bir hale getirebilir.

 • İshal

Evet, diyetinize çok fazla ıspanak eklerseniz, kabızlık veya ishalden muzdarip olabilirsiniz. Ispanak gibi çok fazla lifli olan bir gıdayı tüketmek, sindirim sisteminizi sıkıntıya sokabilir ve bu da gevşek hareketlere veya sık bağırsak hareketlerine neden olabilir. Gebelikte ıspanak aşırı tüketildiğinde ishal nöbetlerine, ateş ve karın ağrısı da eşlik edebilir.

 • Böbrek Taşları

Ispanak, çok fazla yutulduğunda vücudumuzda ürik aside dönüşen çok miktarda ‘pürin’ içerir. Çok fazla ürik asit, gutumuzdaki kalsiyumu çökeltir ve böbrek taşı oluşumuna yol açar . Bununla birlikte ıspanakta kalsiyum oksalat oluşumuna neden olan bol miktarda oksalik asit içerir . Vücudunuzda böbrek taşı oluşumunu önlemek için ıspanağı ölçülü tüketin.

Sık Sorulan Sorular

Hamilelik Ne Kadar Ispanak Yenir?

Hamilelik diyetinize yarım bardak (bir porsiyon) ıspanak ekleyebilirsiniz. Yalnızca ıspanakta değil, tüketilen tüm besinlerde ölçüyü kaçırmamak, hamilelikte oldukça önemlidir. Zira hamilelik çok fazla ıspanak tüketmek, yukarıda bahsettiğimiz komplikasyonlara neden olabilir.

Hamilelikte Ispanak Salatası Tüketebilir miyim?

Hamilelikte ıspanak yemek, Hamilelikte Ispanak Yemenin Faydaları ve Yan EtkileriEvet, kullandığınız ıspanak yapraklarının taze olduğundan ve üzerinde iz veya delik bulunmadığından emin olduğunuz sürece hamilelik sırasında ıspanak salatası yiyebilirsiniz. Ayrıca salatanıza ıspanak yapraklarını eklemeden önce iyice yıkayın ve salatayı taze olarak tüketin.

Ispanak, tüm hamilelik rahatsızlıkları için ihtiyaç duyduğunuz tek sebze olmasa da, hamilelik sırasında ihtiyaç duyacağınız çok sayıda besini sağlayabilir. Hamilelikte ıspanak yemeyi düşünüyorsanız ve fakat aynı zamanda bazı ilaçlar ve vitaminler tüketiyorsanız, diyetisyeninize ne kadar ıspanak ekleyeceğiniz konusunda doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Hamilelikte ıspanak yemek ve ıspanağın faydaları bu şeklidedir. Şayet bu konuyla ilgilli herhangi bir yorum, fikir ve tecrübeniz varsa, bizlerle. paylaşabilir ve bu yazıyı, tüm anneler için çok daha mükemmel bir hale getirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, aşağıdaki yorumlar bölümü üzerinden yorum yapmaktır.

Hamilelikte Ispanak Suyu İçebilir miyim?

Evde kendiniz, taze sıkmak şartı ile, ıspanak suyu içebilirsiniz. Fakat bunda da oldukça ölçülü davranmanızı tavsiye ederiz.

Gebelikte Ispanak Nasıl Yenir?

Ispanağı çeşitli şekillerde diyetinize ekleyebilirsiniz. Aşağıda yer verdiğimiz bazı örnekler, size bu konuda yardımcı olacaktır.

 • Ispanak çorbası hazırlayın ve öğle veya akşam yemeğinde tadını çıkarın
 • Peynirli ıspanaklı omlet sadece sağlıklı değil aynı zamanda lezzetlidir.
 • Bir bardak besleyici ıspanaklı smoothie, sağlıklı bir seçim olabilir
 • Sebze salatanıza ıspanak da ekleyebilirsiniz.
 • Ispanağı zeytinyağı ve sarımsakla soteleyin ve ekmekle birlikte yiyin.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir