Connect with us

Beslenme

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı Kullanımının Faydaları

Hamilelikte hindistan cevizi yağı kullanmak pek çok açıdan faydalıdır. Bu mucizevi besinin faydaları yalnızca anne adaylarına değil, rahimdeki bebeğe de hitap etmektedir. Bu yazıda sizler için gebelikte hindistan cevizi yağı kullanımı ile ilgili tüm merak edilenleri bir araya getirdik. İşte hindistan cevizi yağı ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı

Hamilelikte süper besin olarak tabir edilen bazı yiyecekler, doğmamış bebeğinizin büyümesine, gelişmesine ve iyiliğine doğrudan katkıda bulunan çok sayıda besin içermektedir. Bu yiyecekler arasında yumurta, süt, fasulye, baklagiller, brokoli, dana eti, çilek, pastörize peynir, somon, yoğurt ve hindistancevizi yağı bulunmaktadır.

Hindistan cevizi, hamile kadınlar için hızla popüler bir gıda seçeneği olarak ortaya çıkmaktadır. Hindistan cevizi yağı ve sütü, hamile ve emziren kadınlar için oldukça faydalıdır. Çünkü;

  • Hindistan cevizi yağı, güçlü anti-viral ve anti-fungal özelliklere sahiptir. Dolayısıyla soğuk algınlığı, grip ve diğer viral enfeksiyonların önlenmesinde etkilidir. Hamilelik, bağışıklık sisteminize zarar verip sizi çeşitli hastalıklara yatkın hale getirdiğinden, bu sizin için önemli bir koruma olabilir.
  • Hindistan cevizi yağı, bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişmesine ve güçlenmesine katkı sağlar. Dikkat edilmesi gereken bir başka ilginç nokta da, hindistancevizi yağının bebek formülünün temel bir bileşeni olmasıdır. Bunun nedeni belki de bir laurik asit kaynağı olmasıdır.
  • Hindistan cevizi yağı ile, siz ve büyüyen bebeğiniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan ilaç alımını en düşük seviyeye indirebilirsiniz.
  • Hindistan cevizi yağı ve sütü henüz yeni yeni popülerleşmeye başlasa da, eskiden beridir Hindistan’da kısırlık için doğal bir tedavi olarak kabul edilir.  Bu mucizevi bitki Tayland’da bebekler için ilk katı besindir.
  • Hindistan cevizi suyunun da birçok faydası vardır. Sudaki yüksek elektrolit içeriği, vücutta daha iyi kan dolaşımına katkıda bulunur, böylece anne adaylarının çoğunun ilerleyen gebeliklerde yaşadığı yaygın bacak ve ayak ağrıları önlenmiş olur.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı Yenir mi?

Hindistan cevizi yağının çeşitli faydaları vardır. Birçok pahalı cilt kremine ve saç kremine harika bir doğal alternatiftir. Bağışıklık güçlendirici olarak iki kullanılabilir ve geleneksel yemek yağların yerine mükemmel bir alternatiftir. Bununla birlikte, pek çok anne adayının aklında, gebelikte hindistan cevizi yağı tüketmek zararlı mı şeklinde sorular vardır.

Hamilelik sırasında hindistan cevizi yağını ölçülü miktarda yemek oldukça faydalıdır. Zira hindistan cevizi yağı neredeyse %100 doymuş bir yağdır ve  doymuş yağ tüketiminin sınırlandırılması tavsiye edilmektedir. Uzmanlar doğmuş yağların günlük olarak alınan kalorinin %5 ila 6’sından fazla olmamasını tavsiye etmektedir. Dolayısı ile hindistan cevizini ölçülü bir şekilde tüketmek gerekir.

Hindistan cevizi yağı, laurik asit içerir. Bu yağ, kolesterol seviyenizi düzenlemede olumlu bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve bu nedenle, laurik asidin ‘güvenli’ doymuş bir yağ olduğunu söylemek gerekir. Hindistan cevizi yağını ölçülü bir şekilde tüketmek, hamile vücudunuzun yağda çözünen vitaminleri emmesini sağlar. Bu da vücudunuzun ve doğmamış bebeğinizin maksimum besini alabilmesine yardımcı olur.

Gebelikte Hindistan Cevizi Ne İçin Kullanılır?

  • Günlük yaklaşık iki yemek kaşığı saf hindistan cevizi yağı tüketmek  bağışıklığınızın güçlenmesine katkıda bulunur. Hatta bebeğinizin bağışıklığı daha güçlü olacaktır.
  • Hindistan cevizi yağı, sabah bulantısı, mide ekşimesi ve kabızlık gibi hamilelikle ilgili diğer semptomlar konusunda da size yardımcı olacaktır.
  • Hindistan cevizi yağı, topikal olarak kullanıldığında da etkilidir. Kimyasal bazlı nemlendiricilerin zararlı etkilerini önleyen doğal bir nemlendiricidir. Midede oluşan çatlakları önler.

Gebelikte tercih edilen hindistan cevizi yağının sızma olması ve herhangi bir farklı madde içermemesi gerekmektedir. Onun doğal olması hem daha güvenli hem da faydalı olmasını sağlayacaktır.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı Kullanımının Faydaları

Hindistan cevizi yağının hamile olan kadınlar için çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür;

1.  Enfeksiyon Önleyici:

Hindistan cevizi yağı, çoğu mantar, viral ve bakteriyel enfeksiyonu önlemede etkilidir. Günde yaklaşık iki yemek kaşığı size hamilelik sırasında bağışıklık artışı sağlayabilir, böylece sizi ve doğmamış bebeğinizi grip, soğuk algınlığı ve diğer yaygın enfeksiyonlardan korur.

2. Laurik Asit Kaynağı:

Hindistan cevizi yağı anne sütünden sonra en iyi laurik asit kaynağıdır. Laurik asit, hamilelik sırasında ve sonrasında süt üretimine yardımcı olur, böylece bebeğiniz sağlıklı kalmasını sağlayacak yüksek kaliteli anne sütü oluşur.

3. Sütün Yerini Alabilir:

Hindistan cevizi yağı süt ürünlerinden hoşlanmayan veya süt ürünleri tüketmek istemeyen kadınlar için oldukça harika bir alternatif olabilir.

4. Hamilelikteki Rahatsızlıkların Üstesinden Gelir:

Hamilelik, sabah bulantısı, kabızlık veya mide ekşimesi gibi bir dizi küçük sorunu da beraberinde getirebilir. Hindistan cevizi yağı, hamileliğin tüm olumsuz yan etkileri için mükemmel bir doğal çözümdür. Yağ, mideniz üzerinde çok rahatlatıcı bir etkiye sahip olabilir ve asit reflü etkisinin azaltılmasına katkıda bulunabilir. Hamilelik ayrıca uykusuz, yorucu geceler yaşamanıza neden olabilir. Bu süreçte göz çevresinde ortaya çıkan koyu halkaların görünürlüğünü azaltmak için hindistan cevizi yağını göz kremi olarak kullanabilirsiniz.

5. Emziren Anneler İçin Rahatlatıcı Çözüm:

Emziren annelerin emzirme sırasında karşılaştıkları problemlerden bir tanesi de çatlak ve ekşi meme uçlarıdır. Hindistan cevizi yağının topikal olarak uygulaması emzirme konusunda bu tür rahatsızlıklar yaşayan anneler için oldukça rahatlatıcı olabilir.

6.Kuru Saç Derisi İçin Besleyici:

Hamilelikte sık görülen bir sorun (dalgalanan hormonlar sayesinde) kuru kafa derisidir. Bu problemle hindistancevizi yağı ile mücadele edebilirsiniz. Saç derinize biraz yağ sürün ve bir gece bekletin. Ertesi gün ılık suyla yıkayabilirsiniz. Saç derinizi besler ve kuruluğu uzak tutar.

7. Çatlakları Tedavi Edin:

Hamilelik, karnınızın her tarafında çok kötü çatlaklar bırakabilir. Çatlaklar, büyüyen bebeğinize uyum sağlamak için cildin ve alttaki kasların gerilmesi nedeniyle oluşur. Bu, doğumdan sonra cildi gevşemesine yol açabilir. Ve çirkin çatlaklara neden olur. Hamilelik sırasında hindistancevizi yağının topikal uygulaması, cildi nemlendirdiği gibi elastikiyetini artırdığı için çatlak oluşumunu önleyebilir.

Hindistan cevizi yağının iyi yanı, doğum yaptıktan sonra bile kullanmaya devam edebilmenizdir. Onu, konak ve bebek bezi döküntülerini tedavi etmek için kullanabilirsiniz. Yağ aynı zamanda mükemmel bir bebek masaj yağı için kullanılabilir. Besinler bebeğinizin cildine nüfuz ederek güçlü kaslar ve kemikler geliştirmesine yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağının Rahimdeki Bebeğe Faydaları:

Gebelikte Hindistan cevizi yağıHindistan cevizi yağının doymuş yağ içeriği, hamilelik için gerekli olan yeterli enerjinin ve gerekli vücut fonksiyonlarını sağlayacak yağların birikmesine yardımcı olacaktır. Hamilelik sırasında bebeğiniz, temel besinlerini ve kalorilerini vücudunuzdan alır. Bebeğiniz kendisi için gerekli olan besinleri aldıktan sonra, kalanlar vücudunuz tarafından emilir. Bu nedenle, vücudunuzda oluşan bu yağ birikintileri, bebeğinizin payını almasını sağlarken aynı zamanda enerjinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Bu sebepten ötürü hamilelikte hindistan cevizi yağı kullanmak oldukça faydalıdır. Doktorunuza da danışarak ve ölçüyü kaçırmamak şarı ile, hindistan cevizi yağının sağladığı tüm bu faydalardan yararlanabilirsiniz. Şayet hindistan cevizi yağıını daha önce hiç kullanmadıysanız, onu günlük hayatınızın bir parçası haline getirmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarımız var.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır:

Hindistan cevizi yağını günlük hamilelik diyetinize dahil etmenin birçok yolu vardır. Deneyebileceğiniz birkaç yol şu şekildedir:

1. Smoothie’lerinize Hindistan Cevizi Yağı Ekleyin:

Hamileyken hindistan cevizi yağı almanın en iyi yollarından biri yapılan smoothie’lere hindistan cevizi yağı eklemektir. Smoothie’lerinize bir çorba kaşığı sızma hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Bu size yeterli bir şekilde ihtiyaç duyduğunuz laurik asit miktarını verecek ve size doyurucu ve enerji verici bir içecek sağlayacaktır.

2.Atıştırmalıklarınızı Hindistan Cevizi Yağı ile Kızartın:

Kızartılmış sebzeler tüketmekten hoşlanıyorsanız onları, hindistan cevizi yağında sote edebilirsiniz. Hindistan cevizi yağının yüksek bir ısı toleransı vardır ve bu nedenle, aşırı ısıtılmış yağdaki toksinler konusunda endişelenmeden kızartma ve pişirme için hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.

3. Çikolata Kreması Olarak Kullanın:

Hindistan cevizi yağını çikolata tozu ile karıştırıp sağlıklı kahverengi ekmeğinizin üzerine sürmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca en sevdiğiniz meyvelere bu lezzetli çikolata serpintisinden biraz ekleyebilir ve hindistan cevizi yağı ve lif bakımından zengin meyvelerin sunduğu sağlık yararlarının tadını çıkarabilirsiniz.

4. Süt Yerine Hindistan Cevizi Sütü Kullanın:

Süt yerine hindistan cevizi sütü kullanılabilir. Hindistan cevizi sütü, harika ve besleyici bir süt alternatifi olabilir.

5. Hindistan Cevizi Sütlü Smoothie:

Dondurulmuş mango, ananas ve papayadan yarım bardak alın. Buna üçte bir fincan hindistan cevizi sütü veya hindistan cevizi kefiri ekleyin. Buna maca, spirulina veya keten tohumu yağı gibi bu diğer doğurganlığı artıran süper yiyecekleri de ekleyebilirsiniz. Mümkün olduğunca organik malzemeleri denemenizi ve kullanmanızı öneririz.

6. Hindistan Cevizi Kefiri:

Hindistan cevizi kefiri, hindistan cevizi suyundan yapılmış probiyotik bir içecektir. Organik hindistan cevizi suyu veya paketlenmiş hindistan cevizi suyu kullanabilirsiniz. Paketlenmiş hindistan cevizi suyu satın alıyorsanız etiketi dikkatlice okuyun. Zararlı içerikler içermemelidir.

Hindistan cevizi suyunu bir kavanozda tutun ve üzerine kefir mayasını ekleyin. Bir litre hindistan cevizi suyu yaklaşık bir paket kefir mayası alacaktır. Suyun dört ila beş gün kalmasına izin verin. İçerik bulanıklaşacak ve ardından bir tutam limon ve organik bir tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını fırınlamada da kullanabilirsiniz. Hamilelikte saçınızın ve cildinizin görünümünü ve hissini seveceksiniz. Saç dökülmesi, kuru cilt veya serbest radikaller konusunda asla endişelenmenize gerek yok. Yağ her şeyi halledecek ve dokuz aylık hamileliğinizin keyfini çıkarmanız için sizi özgür bırakacaktır.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağının Tıbbi Kullanımı:

1. Doğurganlığı Artırmak

Gebe kalmaya çalışırken dikkat etmeniz gereken önemli şeylerden biri, doğurganlığınızı etkileyebilecek optimum vücut yağını korumaktır. Adipositler veya vücut yağ hücreleri, bir kadının sağlıklı bir üreme sistemi için gerekli olan östrojeni üretir. Yeterli miktarda vücut yağına sahip olmayan kadınlar, yumurtlama ve doğurganlık sorunları yaşayacaktır. Obez kadınlarda aşırı östrojen üretimi vardır ve bu da doğurganlık sorunlarına neden olabilir.

Hindistan cevizinin doğurganlığınız üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Zira Hindistan cevizi yağı, beslenme uzmanlarının kaçınmanızı isteyebileceği bir şey olan doymuş yağ içerir. Bununla birlikte, vücudunuzun kolesterol üretmek ve uygun bir hormonal denge sağlamak için belirli miktarda doymuş yağa ihtiyacı vardır. Hindistan cevizi, orta zincirli bir yağ asididir ve bu, vücudun yağı metabolize etmesini kolaylaştırır.

2. Gebelikte Mantar Enfeksiyonlarının Tedavisi:

Candida mantarı, kadınlarda mantar enfeksiyonuna neden olan rahatsız edici mikroorganizmadır. Candida genellikle vücudumuzda az sayıda, sıcak, nemli bölgelerde bulunur. Ve bir mantar enfeksiyonuna yol açabilir. Ve bu enfeksiyonlar tedavi edilmezse rahatsızlıklara neden olabilir.

Hamilelik sırasında, çeşitli hormonal değişiklikler vajinanın pH seviyesinde değişikliğe neden olabilir. Bu da mantar enfeksiyonuna yol açan bir mikroorganizma artışına yol açabilir. Bu enfeksiyonun yaygın belirtileri arasında genital bölgede kaşıntı, üreme organında ağrı ve üreme organından beyazımsı bir akıntı gelmesi gibi semptomlar bulunmaktadır.

Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için reçetesiz satılan bazı ilaçlar vardır. Bununla birlikte, hamileyken, gelişen fetüs üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden reçetesiz satılan ilaçlardan kaçınmak gerekebilir. Bu konuda başvurabileceğiniz bitkisel ve doğal tedavilerden bir tanesi hindistan cevizi yağıdır.

Hindistan cevizi yağı, mantar önleyici özelliklere sahiptir. Yağı doğrudan cinsel bölgenize uygulayabilirsiniz. Veya günlük diyetinize hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Nasıl kullanırsanız kullanın, mantar enfeksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

3. Pamukçuk Tedavisinde Hindistan Cevizi Yağı:

Pamukçuk, emzirmeyi engelleyen bir enfeksiyonu türüdür. Özellikle ilk kez anne olanlar, pamukçuk’u fark edemeyebilir. Pamukçuk oluşumunu önlemek için kişisel hijyen şart olsa da, enfeksiyonun hijyenle pek ilgisi yoktur. Antibiyotik tedavisi veya sezaryen tedavisi alan bazı yeni anneler de pamukçuk eğilimli hale gelebilir.

Pamukçukun yaygın semptomları göğüslerde ağrı, ağrılı ve çok hassas meme uçları ve meme uçlarının etrafında küçük, beyaz kabarcıkların oluşmasıdır. Pamukçuk olduğunda bebeğiniz beslenmede sorun yaşayabilir. Göğsünüzü kavramak  istemeyebilir. Enfekasiyonu çocuğunuza da geçirebilirsiniz. Bu yaralar yaralar yeni doğan bebeğinizin beslenmesini engelleyeceğinden, oldukça zorlu bir süreç ortaya çıkarabilir.

Meme uçlarınıza biraz hindistan cevizi yağı sürmek pamukçuk semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir ve ayrıca onu iyileşmeyi kolaylaştırabilir.

Hindistan Cevizi Yağı ve Anne Sütü:

Dünyanın dört bir yanından araştırmacılar, hindistan cevizinde bulunan laurik asidin anne sütünde de bulunduğunau tespit etmişlerdir. Çeşitli antibakteriyel özelliklere sahip bu doymuş yağ asidi, bebek için temel besinleri sağlar.

American Journal of Clinical Nutrition tarafından yapılan bir araştırma, hindistan cevizi yağı içeren gıdaları tüketen kadınların anne sütündeki laurik asit miktarının yaklaşık üç kat artacağını ve böylece anne sütünün bebek için çok daha besleyici hale geleceğini gösteriyor.  Çalışma ayrıca, hindistan cevizi yağının, anne sütü kalitesinde maksimum bir iyileşme sağladığını ve hızlı bir şekilde etki ettiğini söylüyor.

Amerikalı uzmanlar, hamile ve emziren annelere, günde en az iki çorba kaşığı sızma hindistan cevizi yağı tüketmelerini tavsiye ediyor.

Tüm bunlarla birlikte bir konuya değinmek gerekiyor. Her ne olursa olsun, bir konuda aşırıya kaçmak, ölçüyü kaçırmak, faydadan çok zarar verebilir. Bu yüzden hindistan cevizi yağı veya faydalı olarak gördüğünüz farklı bir yiyeceği tüketirken ölçülü davranın. Ve ne olur ne olmaz kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Hamilelikte Hindistan cevizi yağı kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, kullanılacak olan ürünün sızma ve doğal olduğundan emin olunmasıdır.

Şayet hamilelik süresince hindistan cevizi kullanmış bir anneyseniz, gebelikte hindistan cevizi kullanımı ile ilgili tecrübelerinizi ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için yorum bölümünden biz ulaşmanız yeterlidir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir