Connect with us

Beslenme

Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyu İçmenin Faydaları

Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyu İçmenin Faydaları

Hindistan cevizi suyu, vücudunuzun kaybedilen sıvıları geri almasına yardımcı olan ferahlatıcı, enerji verici, tatlı ve berrak izotonik bir içecektir. Peki çok yönlülüğü ve sayısız besinsel faydası ile bilinen hindistan cevizi suyu gebelikte faydalı mı zararlı mıdır? Hamilelikte hindistan cevizi suyu içmenin faydaları nelerdir? İşte hindistan cevizi suyu ile ilgili bazı sorular ve yanıtları?

Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyu İçmek Güvenli mi?

Evet, hamilelik sırasında hindistan cevizi suyu içmek güvenlidir. Bununla birlikte, diğer tüm yiyecekler gibi ölçülü olmak da güvenliğin anahtarıdır. Hindistan cevizi suyu potasyum gibi mineraller açısından zengindir ve aşırı tüketimi kanda çok fazla potasyum oluşmasına neden olabilir. Bu durum hiperkalemi (1) olarak bilinir .

Hiperkalemi, kalp ritminde değişikliklere neden olabilir. Hamilelik sırasında bu dengesizlik daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Dolayısı ile her şeyde olduğu gibi hindistan cevizi tüketiminde de ölçülü olmak gerekir.

Hindistan Cevizi Suyu Besin Değeri

Hindistan cevizi suyunun faydaları, besin değerinden de gayet iyi bir şekilde anlaşılabilir. 100 gram hindistan cevizi suyu aşağıdaki besin maddelerini içerir:

Besin MİKTAR ÖNERİLEN
Su 94,99 g
Enerji 19 KCal
Toplam şekerler 2,61 g
Kalsiyum 24mg 1000 mg
Magnezyum 25 mg 350 mg
Fosfor 20mg 700 mg
Potasyum 250 mg 2900mg (AI)
Sodyum 105 mg 1500 mg

Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyu Faydaları

1. Doğal İdrar Söktürücü (Diüretik)

Hindistan cevizi suyu doğal bir idrar söktürücü olarak kabul edilir. Potasyum, magnezyum ve diğer minerallerin varlığından dolayı idrar yapma dürtüsünü artırır. Toksinlerin atılmasına ve idrar yolunun temizlenmesine yardımcı olurlar. Hindistan cevizi suyu, bu muhtemel antilitojenik özellikleri sayesinde böbrek taşı oluşumunu ve enfeksiyonları önleyebilir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir, bu nedenle erken doğum olasılığını azaltır.

Hamilelikte hindistan cevizi suyu kullanımı iyi olsa da tükettiğiniz miktarı kontrol altında almanız gerekir.

2. Temel Elektrolitleri İçerir:

Hamilelik sırasında elektrolit ihtiyacı artar çünkü sabah bulantısı, mide bulantısı ve ishal gibi durumlar vücudu kurutur. Hindistan cevizi suyu beş temel elektrolitin tümünü içermektedir. Bunlar: vücudu rahatlatan ve enerji sağlayan mineraller, sodyum, kalsiyum, potasyum ve fosfordur.

Bu elektrolitler ayrıca vücudunuzdaki elektrik yüklerinin iletilmesine yardımcı olur ve kas işlevini destekler. Ayrıca vücudunuzun pH seviyelerini korumayı ve kan basıncı seviyelerini kontrol etmeyi sağlar.

3. Mide Ekşimesi ve Kabızlığa İyi Gelir

Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler mide ekşimesi, kabızlık ve hazımsızlık gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Hindistan cevizi suyundaki önemli bir diyet lifi içeriği, sindirim sistemini güçlendirmeye, sindirimi artırmaya, pH seviyelerini düzenlemeye ve kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir.

Bazı uzmanlar, hindistan cevizi suyunun potansiyel bir müshil olduğunu düşünüyor. Aynı şekilde bu mucizevi içedeğin metabolizmayı iyileştirdiği ve vücudunuzun detoksifikasyonunu desteklediği düşünülmektedir. Hindistan cevizi suyu doğal bir asit nötrleştiricidir ve bu nedenle mide ekşimesini önleyebilir.

4. Enfeksiyonlara Karşı Direnç Sağlar:

Hindistan cevizi suyu, bağışıklığınızı artıran ve enfeksiyonlara karşı direnç sağlayan önemli miktarda vitamin, temel mineral ve antioksidan içerir. Ayrıca, güçlü bir antimikrobiyal bileşik olan monolaurin üretiminden sorumlu orta zincirli bir yağ asidi olan laurik asit içerir .

5. Kalp Sağlığını Korumayı Destekler:

Düşük elektrolit seviyesi kan basıncını yükseltir. Hindistan cevizi suyu içmek, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olabilecek potasyum, magnezyum ve laurik asit seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda iyi huylu kolesterolü iyileştirir ve kalp sağlığını korumak için çok önemli bir fenomen olan kötü kolesterol ile mücadele eder.

6. Sağlıklı Kilonun Korunmasına Yardımcı Olur:

Hindistan cevizi suyu yağsızdır ve kalorisi düşüktür. Bu nedenle şeker yüklü içecekler yerine ılımlı tüketimi, hamilelik sırasında kilonun korunmasına yardımcı olur. Hamilelik, vücudunuza ekstra ağırlık kattıkça, hindistan cevizi suyu toplam kalori tüketimini kontrol eder. Açlık hissini kontrol altına alarak daha kötüye gitmesini önlemeye yardımcı olabilir.

7. Doğal Bir İçecek:

Hindistan cevizi suyu, yapay tatlar veya zararlı bileşenler içermeyen lezzetli bir doğal içecektir. Hamilelik sırasında susuz kalmak nadir değildir. Vücudunuza herhangi bir zararlı madde eklemeden susuzluğunuzu giderebileceği ve sizi tazeleyebileceği için hindistan cevizi suyunu tercih edebilirsiniz.

8. Gebelikte Hindistan Cevizi Suyu İçmek Enerji Verir

Hindistan cevizi suyu, susuz kaldığınızda, yorulduğunuzda ve bitkin olduğunuzda rehidrasyona ve enerji sağlamaya yardımcı olan doğal bir izotonik içecektir. Düzenli egzersiz yapıyorsanız, enerji içeceği olarak hindistan cevizi suyunu tercih edebilirsiniz. Hidrasyonun cildin elastikiyetini artırdığı ve bu nedenle hamilelik sırasında oluşan çatlakları sınırladığı düşünülmektedir.

9. Düşük Şeker İçerir:

Gebelikte uyuşukluk yaygındır. Bu nedenle enerji içecekleri arayabilirsin. Bununla birlikte, aşırı şeker alımı genel kan şekeri seviyelerinde artışa neden olabilir. Yüz gram hindistanc evizi suyunda ise 2,1 gram şeker bulunur ve bu diğer enerji içeceklerinden daha azdır. Bu sayede hamilelik kilolarının artmasına yol açmaz ve gebelik diyabeti riskini azaltır.

10. Fetal Gelişime Yardımcı Olabilir:

Bazı araştırmacılar, hindistan cevizi suyunun bazı biyolojik olarak aktif bileşikler ve büyümeyi destekleyen faktörler içerdiğini tespit etmişlerdir. Ek olarak, hindistan cevizi suyu, fetüsün büyümesine ve gelişmesine yardımcı olduğuna inanılan tüm gerekli besinleri anneye sunar.

11. Amniyon Sıvı Seviyelerini İyileştirir:

Anne karnında bebeği koruyan bir sıvı olan amniyon seviyesi, hindistan cevizi suyu ile birlikte yükselebilir. Bu mucizevi gıda kan hacmini ve dolaşımı artırır.

12. Genel Koruma:

Bir araştırma, hamilelik sırasında hindistancevizi suyunun, annenin yüksek yağlı diyete bağlı değişikliklere karşı koruma sağladığını göstermiştir. Bu, anne diyetinin fetüsün büyümesini ve gelişmesini etkilediği çin çok önemlidir. Bununla birlikte, bu iddianın doğrulaması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyunun Yan Etkileri Var Mı?

Hindistan cevizi suyunun hamilelik üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Diğer herhangi bir meyve veya sebze suyu gibi, hindistan cevizi suyu da güvenli görünmektedir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında güvenlik anne ve doğmamış bebek için hayati bir önem taşımaktadır. Bu nedenle, her konuda oldukça dikkatli olmak akıllıca olacaktır. Olgun hindistan cevizi suyunun aşırı tüketimi, kandaki potasyum seviyesini artırabileceği gib, kabızlığa da neden olabilir.

Hamile Bir Kadın Ne Kadar Hindistan Cevizi Suyu Tüketebilir?

  • Konu sağlıklı bir diyet olduğunda ölçülü olmak her zaman önemlidir. Günde 1-2 bardak hindistan cevizi suyu içebilirsiniz.
  • Paketlenmiş hindistan cevizi suyu yerine taze hindistan cevizi suyu tüketmeyi tercih edin. Temiz bir pipet kullanın veya bir bardağa dökün ve içirin.
  • Herhangi bir yan etki görürseniz veya tadını beğenmezseniz hindistan cevizi suyu tüketmeyin.

Hindistan Cevizi Nasıl Seçilir?

Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyu İçmenin FaydalarıHindistan cevizi suyunun çeşitli faydalarından yararlanmak için, iyi bir hindistan cevizini nasıl seçeceğinizi de bilmeniz gerekir. Bazı ipuçları taze ve yumuşak hindistan cevizi satın almanıza yardımcı olabilir.

Hindistan Cevizi seçerken:

Çok miktarda su içerdiği için orta büyüklükte, temiz ve yeşil renkli bir hindistan cevizi seçin. Sert kahverengi kabukları ve gri lekeleri olan hindistan cevizilerini seçmeyin.

İçinde su olup olmadığını kontrol etmek için hindistan cevizini kulağınızın yanında kuvvetlice sallayın. İyi çalkalama sesi çıkaranları seçin. Taze bir hindistan cevizi neredeyse bir bardak su içerecektir.

Hindistancevizi evde saklamak istiyorsanız serin bir yerde saklayın. Taze bir hindistan cevizi hafif ve tatlı olur. Olgun veya bayat olanın tadı ise ekşidir.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyu ile İlgili Doğrular ve Yanlışlar:

Gebelikte hindistan cevizi suyu tüketimi ile ilgili çok sayıda yanlış bilgi vardır. Sizler için hindistan cevizi suyu ile ilgili iddiaları ve bunların doğrularını bir araya getirdik.

İddia 1: Hindistan Cevizi Suyu Tek Başına Yeterlidir!

İddia: Hindistan cevizi suyu pek çok besin içerir, bu nedenle hamile kadınların ihtiyacı olabilecek her şeye sahiptir.

Gerçek: Hamile kadınların tüm temel besinlere ve minerallere uygun miktarlarda ihtiyacı vardır. Tek başına hindistan cevizi suyunun, özellikle hamilelik sırasında tüm bu beslenme gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olabileceği bir efsaneden ibarettir ve yanlıştır.

Hamilelik, kaliteli beslenmenin çok önemli olduğu bir zamandır. Bu dönemde ihtiyacınız olan şey iyi planlanmış, dengeli bir diyettir. Bu dengeli diyete hindistan cevizi suyu eklenebilir.

İddia 2 – Hindistan Cevizi Suyu Bebeğin Saçını Artırır

İddia: Hamilelik sırasında hindistan cevizi suyu tüketmek bebeğin saçlarını artırır ve kalınlaştırır.

Gerçek: Hindistan cevizi suyu tüketimini bebeğin saç kalitesine bağlayabilecek hiçbir araştırma çalışması yoktur.

İddia 3 – Hindistan Cevizi Suyu Bebeğin Cilt Rengini Açar

İddia: Hamileyken hindistan cevizi suyu içmek bebeğinize berrak ve açık bir ten rengi verecektir.

Gerçek: Sadece hindistan cevizi suyu tüketimi bebeğinizin cildinin açık ve temiz bir görünüme kavuşmasını sağlamaz. Bebeğinizin cildi ve sağlığı, genetik, beslenme, ebeveynlerin sağlığı ve daha fazlası da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak şekillenir.

Hamilelikte hindistan cevizi tüketimi ile ilgili bilmeniz gereken bunlar. Yukarıda da değindiğimiz üzere, hamilelikte esas olan dengedir. Her besinin dengeli bir biçimde alınması gerekir. Hindistan cevizi suyu da dahil olmak üzere gebelikte aşırı bir şekilde alınan her besin, bünyeye zarar verebilir.

Konuyla ilgili fikir, öneri ve tavsiyeleriniz, bizlere yorumlar bölümü üzerinden ulaştırabilir ve bu yazının çok daha faydalı bir hale gelmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir