Connect with us

Beslenme

Hamilelikte Hindistan Cevizi Sütü İçmenin Faydaları

hindistan cevizi sütü faydaları hamilelikte hindistan cevizi sütü içmek

Hindistan cevizi sütü, rendelenmiş hindistan cevizi meyvesinin ezilmesiyle elde edilen yoğun ve sütlü bir sıvıdır. Aynı zamanda, özellikle Güneydoğu Asya yemekleri olmak üzere pek çok gıda için önemli bir bileşendir. Hindistan cevizi sütü vücut için pek çok açıdan faydalıdır. Hamilelikte hindistan cevizi sütü içmek, herhangi bir alerji olmadığı müddetçe tamamen güvenlidir. Şayet beslenme diyetinize hindistan cevizi sütü eklemek isterseniz, bunu doktorunuzun da onayıyla, yapabilir ve aşağıda sizler için sıralayacağımız faydalardan yararlanabilirsiniz. İşte gebelikte hindistan cevizi sütü içmek hakkında bilmeniz gereken her şey.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Sütü İçmenin Faydaları:

 • Bağışıklığı Güçlendirir: Hindistan cevizi sütü, hindistan cevizi yağında da bulunan laurik asit içerir. Bu nedenle, hamile kadınlar için faydalı olabilecek antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğu ifade edilmektedir . Hindistan cevizi sütünün içerdiği uzun zincirli yağ asitlerinin kan damarlarını düzleştirdiği ve kalpteki tıkanıklıkları azalttığı ve böylece kalp durumunu da iyileştirdiği kabul edilmektedir.
 • Anemi tedavisine yardımcı olabilecek miktarda demir içerir.
 • Sindirim sorunlarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir
 • Kaslara ve sinir sistemine rahatlama sağlayabilir
 • Kan şekeri ve kan basıncı seviyelerini yönetmeye yardımcı olabilir.
 • Eklem ağrıları ve kaşıma ağrılarında semptomatik rahatlama sağlar.
 • Vücudunuzu zinde hale getirebilir ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Yapılır?

Paketlenmiş olanı tercih etmektense evde taze hindistan cevizi sütü yapmanız tavsiye edilir. İşte evde hindistan cevizi sütü yapmak için izlemeniz gereken adımlar;

 • Bir bütün hindistan cevizini rendeleyin ve üzerinde bir buçuk bardak sıcak su ekleyin.
 • Karışımı oda sıcaklığında soğumaya bırakın.
 • Karışım soğuduktan sonra, sütü elde etmek için bir bez veya süzgeç yardımı ile, rendeli suyu süzün.

Hindistan Cevizi Sütü Besin Değeri

Bir fincan hindistancevizi sütü (yaklaşık 240 gr) aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

 • Kalori – 550
 • Yağlar – 50,2 gr (tüm yağ türleri)
 • Sodyum – 40gm
 • Karbonhidratlar – 14 gr (250 gr sütte)
 • Proteinler – 6gm
 • C vitamini -% 11
 • Demir -% 22
 • Kalsiyum -% 4

Gebelikte Hazır Hindistan Cevizi Sütü Kullanılabilir mi?

hindistan cevizi sütü faydaları hamilelikte hindistan cevizi sütü içmek

Konserve hindistancevizi sütü hamilelik sırasında güvenlidir, ancak kutunun aşınmadığından, paslanmadığından, kullanım süresinin dolmadığından veya güvenli olmayan sıcaklıklarda saklanmadığından emin olmanız gerekir.

Hindistan cevizi sütü, önemli miktarda doymuş yağ içerir. Çok fazla doymuş yağ almak vücuttaki hem iyi hem de kötü kolesterol seviyelerini artırabilir. Konserve süt olması durumunda günlük ihtiyacınızı aşmaması gerektiğinden tüketim seviyenizin farkında olmanız gerekir.

Bununla birlikte, bazı nedenlerden ötürü hamilelikte paketlenmiş hindistan cevizi sütü tercih edilmemektedir. Zira paketlenmiş hindistan cevizi sütü içerisinde bazı koruyucu maddeler ve katkı maddeleri bulunmaktadır. Bu maddelerin hamile kadınlar için zararlı olabileceği tespit edilmiştir.

Bu sebepten ötürü hazır bir hindistan cevizi sütü satın alıp kullanmak yerine, evde kendi kendinize hazırlamanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte Hindistan Cevizi sütü İçmek Zararlı mıdır? 

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere hindistan cevizi sütünün hamilelikte kanıtlanmış herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bununla birlikte her gıdada olduğu gibi, bu gıdada da ölçüyü kaçırmamak ve dengeyi yakalamak gerekir. Ayrıca paketlenmiş, hazır hindistan cevizi sütü yerine, taze olarak evde hazırlanmış hindistan cevizi sütünü tüketmek gerekir. Zira hazır paketler, bazı koruyucu ve katkı maddeleri içerebilir. Bu da bebek sağlığı için zararlı olabilir.

Gebelikte hindistan cevizi sütü içilir mi? Faydaları nelerdir? sorularına verebileceğimiz yanıtlar bu şekildedir. Şayet hamileliğiniz boyunca hindistan cevizi meyvesinden en vermili şekilde faydalanmak istiyorsanız, aşağıdaki yazılarımıza da mutlaka bir göz atmalısınız. Özellikle hindistan cevizi yağı, pek çok açıdan, hamile kadınlar için önerilmektedir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantılardan, ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte hindistan cevizi sütü ile ilgili söyleyebileceklerimiz şimdilik bu kadar. Şayet konu ile ilgili fikirlerinizi, yorumlarınızı ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşmak ve bu makaleyi daha mükemmel bir hale getirmemize katkıda bulunmak isterseniz, aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilir ve fikirlerinizi bizlere ulaştırabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir