Connect with us

Beslenme

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yemenin Faydaları

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yemenin Faydaları

Hamilelikte hindistan cevizi tüketimi ile ilgili daha önce bazı konulara yer vermiştik. Bunlar arasında, Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı Kullanmak, Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyu İçmek, Hamilelikte Hindistan Cevizi Sütü İçmek gibi konular vardı. Bu yazıda ise gebelikte hindistan cevizi yemek ile ilgili bilgilere yer vereceğiz. Ve hindistan cevizi yemenin faydalarına değineceğiz. İşte hamileyken hindistan cevizi yemek ile ilgili bilmeniz gereken her şey.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yenir mi?

Hamilelikte hindistan cevizi yenir. Zira yapılan araştırmalar, tıpkı yağı, suyu ve sütünde olduğu gibi hamilelikte hindistan cevizi yemenin de oldukça faydalı olduğunu göstermektedir. Bu mucizevi meyvenin, anne sütünü artırmaktan, kan dolaşımını iyileştirmeye kadar, çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yemenin Faydaları:

Hindistan cevizi pek çok açıdan oldukça faydalı bir meyvedir. Tatlı bir meyve olan hindistan cevizinin içerdiği şeker oranı diğer birçok meyveye göre daha azdır. Bu meyve ayrıca demir, çinko ve fosfor gibi protein ve mineraller açısından da oldukça zengindir. Tüm bu yararlar, hamilelik sırasında hindistan cevizi yemeyi oldukça mantıklı bir seçim haline getirir. İşte bu mucizevi meyvenin anne adaylarına sağladığı faydalar;

1. Anne Sütünü Artırır:

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yemenin FaydalarıHamilelik sırasında düzenli olarak hindistan cevizi tüketiminin, doğumdan sonra anne sütü tedarikini artırdığına inanılmaktadır. Bununla birlikte, hindistan cevizi tüketimi ile anne sütü tedarikinin artmasıyla ilişkilendirilebilecek herhangi bir klinik çalışma yoktur.

Fakat, saf hindistan cevizi yağının anne sütü üretimini artırdığına dair, önemli bilimsel çalışmalar mevcuttu. Bundan yola çıkarak, hindistan cevizinin bizatihi kendisinin de süt üretimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Hindistan cevizi yağı, lorik ve kaprik asit açısından zengindir. Bunlar, emzirme döneminde tüketimi faydalı olan iki orta zincirli trigliserittir. Bu yağ asitlerinin, bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olabilecek antiviral, antibakteriyel ve parazit öldürücü etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

2. Kan Dolaşımını İyileştirir:

Hamilelik sırasında kan hacmi ikiye katlanarak ayakların ve bacakların şişmesine neden olur. Zayıf kan dolaşımı durumu daha da kötüleştirir. Hindistan cevizi tüketmenin muhtemelen kan dolaşımınızı iyileştirebileceğine ve bacaklarda şişlik ve ağrıyı önleyebileceğine inanılmaktadır. Ancak bunu ispatlayacak herhangi bir klinik çalışma bulunmamaktadır.

Bununla birlikte, randomize bir çapraz çalışma, saf hindistan cevizi yağı tüketiminin, yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol konsantrasyonunu artırabileceğini göstermiştir. Bu özelliğin kardiyovasküler sağlık için potansiyel olarak faydalı olduğu düşünülmektedir.

3. Sindirime Yardımcı Olur:

Hindistan cevizi besleyicidir ve lif bakımından oldukça zengindir. Bu özelliğinden ötürü, hamilelik sırasında yaygın bir rahatsızlık olan kabızlığı gidermek için kullanılabilmektedir.

4. Daha İyi Uyku:

Özellikle hamileliğin son üç ayında, pek çok kadın uyku problemleri ile karşılaşır. Bu, kısmen hormonlardan ve kısmen de kadınların belirli bir pozisyonda uzun süre uyumasını zorlaştıran kilolardan kaynaklanmaktadır.

Her iki neden de uyku bozukluklarına yol açar ve bu da yorgunluğa yol açar ve hamile kadının genel sağlığını bozar. Alternatif tıp, haşhaş tohumu ve yağı ile birlikte hindistan cevizi tüketmenin uyku döngünüzün düzenlenmesine yardımcı olabileceğine işaret etmektedir.

5. Metabolizmayı Güçlendirir:

Çeşitli baharatlarla karıştırılmış hindistan cevizinin ağız yoluyla tüketilmesinin hamile kadınlarda metabolik aktiviteleri artırmaya yardımcı olabileceğine inanılıyor. Bununla birlikte, bu konudaki inancı destekleyen herhangi bir spesifik çalışma bulunmuyor.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yemenin Zararı Var mı?

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere, hindistan cevizi yemek, herhangi bir meyve yemek ile eş değerdir. Her gıdada olduğu gibi, hindistan cevizi tüketiminin de dengeli olması gerekir. Zira hamilelik döneminde beslenmeye oldukça dikkat etmek gerekir. O yüzden aşırıya kaçmamak şartıyla hindistan cevizi günlük olarak tüketilebilir.

Hamilelikte hindistan cevizi faydaları ve zararları ile ilgili söyleyebileceklerimiz bu kadar. Hindistan cevizine alternatif olarak, gebelikte hindistan cevizi yağı kullanımına da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu konuyla ilgili herhangi bir tecrübe, fikir veya yorumunuz varsa, bize aşağıda bulunan yorumlar bölümünden ulaşabilir ve bu makalenin daha da mükemmel bir hale getirilmesi için katkıda bulunabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir