Connect with us

Beslenme

Gebelikte Aşerme Nedir? Ne Zaman Başlar?

Gebelikte Aşerme Nedir? Ne Zaman Başlar?

Aşerme, hamilelik ile birlikte gelen doğal hisslerden bir tanesidir. Kadınlar hamilelikleri sırasında, sıradışı şeyler de dahil olmak üzere pek çok şeyi aşerebilirler. Peki hamilelikte aşerme nedir, aşerme ne zaman başlar ve neden olur? Bu ve bunun gibi daha pek çok sorunun yanıtını sizler için hazırladığımız bu yazıda bulabilirsiniz. İşte gebelikte aşerme ile ilgili bilmeniz gereken her şey.

Aşerme Nedir?

Aşerme, karşı konulamaz ve yoğun bir dürtü ile bir yemek isteği olarak tanımlanabilir. Bu his, hormonal değişiklikler nedeniyle hamilelikte yoğunlaşır. Bir anne adayı, hamileliği sırasında, tatlı veya tam terci acı, tuzlu veya ekşi bir yiyeceği aşerebilir.

Aşerme, normal yiyeceklerle sınırlı değildir. Hamile bir kadın, daha önce tatmadığı, oldukça sıradışı bir şeyi bile aşerebilir. Hamile kadınlar bu dönemde, nadiren de olsa toprak, kil, kömür, sabun, diş macunu, kiremit tozu, tebeşir, pil gibi bazı maddelere de ilgi duyabilir. Gebelikte Pika Sendromu olarak isimlendirilen bu durum, demir eksikliği vb. gibi bir duruma işaret ediyor olabilir.

Aşerme Ne Zaman Başlar?

Aşerme ilk üç aylık dönemde (1 – 13 haftalar) başlar, ikinci üç aylık dönemde (14 – 26 haftalar) yoğunlaşır ve ardından üçüncü üç aylık dönemde ( 27 – 41 haftalar) azalmaya başlar. Ancak bu, her hamile kadın için aynı olmayabilir. Bazı durumlarda, doğumdan sonra bile aşerme devam eder.

Hamilelikte Aşerme Neden Olur?

Araştırmalar, dünyadaki hamile kadınların yaklaşık% 84’ünün aşerme hissi yaşadığını ortaya koymuştur. Hamilelikte aşermenin nedeni ise henüz kesin bir şekilde tespit edilebilmiş değildir. Bununla birlikte, birçok teori bulunmaktadır. Bu teorileri şu şekilde sıralamak mümkündü;

 • Beslenme yetersizliği: Genel olarak aşermenin, beslenme yetersizliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Vücut, bünyede eksik bulunan ve ihtiyaç duyguğu herhangi bir besini, aşerme yoluyla temin etmeye çalışır.
 • Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler: Bazı uzmanlar, hamilelikte aşermenin, hormonal değişikliklerin bir sonucu olabileceğine inanmaktadır. Buna göre hormonlar, aşerme diye isimlendirdiğimiz bu karşı konulmaz dürtülerin olası nedeni olabilir.
 • Koku ve tat alma duyusunda artış: Hormonal dalgalanmaların hamile kadınlarda koku ve tat alma duyusunu artırma eğiliminde olduğuna inanılıyor, bu da gıda isteklerini artıran bir başka faktör olabilir.
 • Psikososyal faktörler: Bazı durumlarda, gebelerin de bazı psikososyal faktörlere bağlı olarak belirli yiyecek istekleri geliştirebilecekleri görülmüştür.

Hamilelikte Aşermemek Normal mi?

Hamilelik sırasında aşerme hissinin olmaması, herhangi bir yiyeceği aşermemek tamamen normaldir. Aşermek, anne adaylarının takip ettiği diyeti değiştirmelerine ve beslenme alışkanlıklarının etkilenmesine yol açabilmektedir. Bu sebeple, aşermeyi akıllı bir şekilde ele almak ve ani kararlar vermek yerine daha sağlıklı kararlar almaya çalışmak, hamile bir kadın için çok daha akıllıca olacaktır.

Aynı şekilde ilginç ve daha önce diyetinde yer almayan bir yiyeceği aşeren annelerin, ilk olarak bu yiyecek hakkında kısa bir araştırma yapması ve hamileler için herhangi bir zararının olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir.

Son olarak yukarıda da ifade ettiğimiz üzere, aşerme duygusu, bir besinin vücuttaki eksikliğine işaret ediyor olabilir. Bu yüzden aşerme duygularını tamamen bir kenara itmek de çok doğru bir davranış olmayabilir.

Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Biter?

Bazı kadınların hamilelikleri boyunca aşerme hissi yaşayabilir. Bazıları ise yalnızca belirli bir dönemde aşerme hissi yaşayabilirler. O yüzden aşermenin ne kadar süreceği ve ne zaman biteceği ile ilgili bir tarih vermek mümkün değildir. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere, bazı kadınlar hiç aşerme hissi yaşamazken, bazı kadınlar, anne olduktan sonra bile aşerme hissi yaşayabilirler.

Gebelikte En Çok Aşerilen Yiyecekler

Hamilelikte tatlılar, tuzlu ve baharatlı yiyecekler ve ekşi yiyecekler en yaygın isteklerdir.

 • Gebelikte Tuzlu Aşerme

Varsayımsal bir inanışa göre, eğer vücudunuzun sodyum seviyesi düşükse hamilelik sırasında tuzlu ve baharatlı yiyecekler aşerebilirsiniz. Hamilelik sırasında kan hacminin yükseldiğini düşünürsek, bu oldukça normal bir istek olacaktır.

Bu kapsamda aşerebileceğiniz tuzlu yiyecekler arasında, patates kızartması, patlamış mısır, farklı soslar, karışık kuruyemişler ve ekstra tuz eklenmiş tavuk bonfile gibi yiyecekler bulunabilir.

 • Gebelikte Tatlı Aşerme

Şeker aşeren hamile bir kadın büyük olasılıkla çikolata, dondurma ve benzeri tatlılara yakınlık gösterecektir. Bir araştırma, gebelik şekeri dediğimiz gestasyonel diyabet rahatsızlığı olan hamile kadınların, gestasyonel diyabeti olmayan annelere göre tatlıları daha çok sevdiğini göstermiştir. Tatlı yiyeceklere yönelik bu istek, hamilelik hormonlarındaki artış ve düşüşle bağlantılıdır. Ancak bunu destekleyecek bilimsel bir araştırma henüz yoktur.

 • Gebelikte Baharatlı ve Sıcak Yiyecekler Aşerme

Tatlı ve tuzlu aşermek kadar yaygın olmasa da, baharatlı yiyecekler de, hamilelikte en çok aşerilen yiyecekler arasında yer alıyor. Acılı kanat, köri ve kırmızı pul biber gibi baharatlar ve baharatlı yiyecekler, bu dönemlerde kadınların ilgisini çekebiliyor. Halk arasındaki eski bir inanış, erkek çocuğu olacak kadınların baharatlı yiyecekleri, kız çocuğu olacak kadınların ise çikolata gibi tatlı yiyecekleri aşerdiğini söylüyor. Bu inancın herhangi bir bilimsel temeli bulunmuyor.

 • Hamilelikte Tuhaf Şeyler Aşerme

Bazen kadınlar hamilelikte oldukça benzersiz ve tuhaf yiyecekleri ve yiyecek kombinasyonlarını da aşerebiliyorlar. Muzlu ton balığı, dondurmalı turşu gibi, akla çok saçma gelebilen yiyecek karışımları, bazen anne adaylarının ilgisini çekebiliyor. Bu aşermeler oldukça nadir olarak görülüyor. Ve hamilelik sırasında meydana gelen herhangi bir spesifik fizyolojik değişiklikle bağlantılı olabileceği belirtiliyor. Tabi bunun da herhangi bir bilimsel dayanağı bulunmuyor.

 • Gebelikte Limon, Sirke ve Turşu Aşermek

Gebelikte, limon, sirke ve turşu gibi sitrik asitli yiyecekleri aşermek, düşük mide asitlerinin bir işareti olabilir. Mide asitleri, yiyecekleri proteinlere bölerek sterilize etmeye yardımcı olur. Vücut böyle bir eksik hissettiği zamana, bu tarz yiyeceklerin aşerilmesini sağlayabilir. Örneğin narenciye aşermek, vücudun C vitamini gibi bazı vitaminlere ihtiyaç duyduğunu gösterebilir. Fakat bu konudaki bilimsel çalışmalar da şu an için sınırldır.

 • Garip Nesneler Aşerme (Hamilelikte Pika Sendromu)

Hamilelikte bazı kadınlar, yiyeceklerin yanı sıra yiyecek olmayan bazı nesneleri de aşerebilmektedir. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere bu durum, tıbbi olarak Hamilelikte Pika Sendromu olarak isimlendirilir. Bu dönemde kadınlar oldukça sıradışı maddelere ilgi duyabilir. Bu maddeler arasında, sabun, toprak, diş macunu, kil, kiremit tozu, tebeşir vb. maddeler olabilir.

Hamilelikte Pika Sendromu, anne ve fetüs için önemli bir tehlike haline gelebilir. Bu durum bazıları tarafından bir hastalık olarak nitelendirilmektedir. Bununla birlikte bu tür bir aşermenin demir eksikliğine ve yetersiz beslenmeye işaret ediyor olabileceği ifade edilmektedir.

 • Sağlıksız Gıdalar Aşerme

Hamilelik sırasında sağlıksız gıdalar aşermek, genellikle psikolojik faktörlerle bağlantılıdır. Bu gıdalar arasında kahve, alkol, patates kızartması ve hazır yiyecekler ve bulunabilmektedir.

 • Sağlıklı Gıdalar Aşerme

Hamilelik sırasında sağlıklı yiyecekler aşermek oldukça normaldir. Anne adayları bu dönemde meyve (elma, karpuz, armut, üzüm vs.), sebze (yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, sarımsak vs.), et (kırmızı et, tavuk eti), deniz ürünleri (balık vb.), meyve suyu (portakal, greyfurt) ) ve süt ürünleri (süt, yoğurt, peynir) gibi gıdalar aşerebilir.

Hamilelikte Aşermek ve Cinsiyet Tahmini

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere, halk arasında yaygın bir şekilde kabul gören bir inanışa göre, aşerilen yiyecekler ile bebeğin cinsiyeti arasında bir bağlantı mevcuttur. Buna göre hamile kadının aşerdiği yiyeceklerin niteliğine bakılarak, cinsiyet tahmininde bulunmak mümkündür. Fakat bunun herhangi bir bilimsel dayanağı yoktur. Yani hamile kadının iştahını analiz ederek, bebeğin cinsiyetini tahmin etmek, teknik olarak mümkün değildir.

Tatlı Aşermek 

Bu inanışa göre, hamilelikte çikolata, şeker, dondurma ve benzeri tatlı gıdaları aşermek, bebeğin cinsiyetinin muhtemelen kız olacağını göstermektedir.

Tuzlu, Ekşi ve Baharat Aşermek

Aynı şekilde hamilelikte tuzlu, baharatlı ve ekşili yiyecekler aşermenin, bebeğin cinsiyetinin erkek olacağına işaret ettiği ifade edilmektedir. Bu yiyecekler arasında, turşu, limon ve et gibi protein açısından zengin gıdalar da bulunmaktadır. Fakat yukarıda da ifade ettiğimiz üzere aşermek ve cinsiyet tahminleri ile ilgili dile getirilen bu iddiaların hiçbirinin bilimsel bir dayanağı yoktur.

Bebeğin cinsiyetini önceden tahmin etmenin tek bilimsel yolu, hamileliğin 20. haftasından sonra, çekilecek bir ultrasondur. 

Gebelikte Aşerme Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Gebelikte Aşerme Nedir? Ne Zaman Başlar?

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere, hamilelikte aşermek oldukça doğal bir durumdur. Bununla birlikte bazen kontrolden çıkabilir. Aşağıdaki tavsiyeler, aşermeyi kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

 1. Kahvaltıyı atlamayın: Yeterli enerjiye sahip olmak ve daha sonra açlık hissi yaşamamak için güne doğru beslenmeyle başlayın.
 1. Düzenli aralıklarla yemek yiyin: Açlık hissini beklemeyin. Abur cubur yememek için gün boyunca düzenli aralıklarla küçük öğünlerle beslenin.
 2. Düzenli egzersiz yapın: Fiziksel aktivite, endorfin salgılayarak vücudu rahatlatır. Bu sizi iyi bir ruh haline sokar ve hormonal seviyenizi kontrol altına alır. Egzersiz yapmak aşermeyi azaltmak için de oldukça etkili bir yol olabilir.
 1. Porsiyonları küçültün: Şayet aşerme duygusu ile başa çıkamıyorsanız, aşerdiğiniz yiyecekleri oldukça küçük parçalara bölerek yiyin. Örneğin canınız çikolata çekiyorsa ve bu hissinize mani olamıyorsanız, tüm paketi bir kerede tüketmek yerine ondan bir parça almakla yetinin.
 1. Sağlıklı atıştırmalıklar seçin: Fındık, meyve ve diğer besleyici lezzetler gibi sağlıklı atıştırmalıklar satın alın ve bunları elinizin altında bulundurun.
 1. Bol su tüketin Bol su içmek sizi taze ve zinde tutacak ve ayrıca hamilelik çatlaklarınızı ve en önemlisi aşermenizi kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır. Hamileliğiniz boyunda günde en az 2 litre su içmeyi hedefleyin. Sade sudan daha fazlasını istediğiniz günlerde, çorba ve taze hindistan cevizi suyu gibi bol miktarda başka sıvı tüketmeyi de deneyebilirsiniz.
 1. Abur cuburlardan uzak durun: Abur cuburlardan uzak durmanın en iyi yolu, onları ulaşabileceğiniz yerlerden uzak tutmaktır. Evde abur cubur yoksa, onları yeme olasılığınız daha düşüktür. Evde varsa bile, dondurma ve çikolata gibi yiyecekleri göz önünden kaldırmak, bu tür istekleri azaltmaya yardımcı olacaktır.
 1. Yeni tarifler deneyin: Yeni tarifler deneyerek her yemeği lezzetli ve heyecanlı hale getirin. Yemeğinizden ne kadar çok zevk alırsanız, o kadar az aç hissedersiniz.
 1. Sağlıklı alternatifler: Sağlıksız yiyecekleri mümkün olduğunca sağlıklı seçeneklerle değiştirdiğinizden emin olun. Canınız tatlı ya da kek gibi çekerse, bir meyve yiyin. Kafeinli içecekler yerine, taze limon suyu veya hindistancevizi suyu için. Sütlü çikolata yerine bitter çikolatayı tercih edebilirsiniz.
 1. Temel yağ asidi ihtiyacınızı alın: Keten yağı veya balık yağı takviyelerinin aşermeyi önemli ölçüde azalttığına inanılıyor.
 1. Dikkatinizi dağıtın: Aşerme arzusunu gidermenin en iyi yolu dikkati başka taraflara vermek ve yiyecekleri düşünmeyi bir tarafa bırakmaktır. Zira alkol, sigara vb. zararlı gıdaları aşermek, hem bebek hem de anne için bazı riskler doğurabilir.
 1. Aşerme günlüğü oluşturun: Tüm aşermelerinizi bir deftere not edin. Bunlar ayrıntılı bir şekilde kaydedin. Neyi, ne zaman aşerdiğinizi ve bununla nasıl başa çıktığınızı yazın. Bu aşerme günlüğü sizi motive edecek ve hislerinizi kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Gebelikte Aşermek Zararlı mı?

Aşermek çoğu zaman zararsız olsa da, bazı durumlarda, anne ve bebek için bazı riskler oluşturabilir.

Gıda Dışı Maddeler Aşermek (Pika Sendromu)

Gebelikte aşerme ile ilgili en büyük risklerden bir tanesi, kil, kir vb. nesneleri aşermektir. Bu nesneleri tüketmek, kimi zaman işitme bozukluğu, motor beceri gelişimi, düşük sözel zeka ve benzeri gelişimsel problemlere yol açabilmektedir.

Yüksek Kalorili Yiyecekler Aşermek

Tatlılar, çikolatalar ve diğer yüksek kalorili yiyecekler aşermek, annede aşırı kilo alımına neden olabilir. Hali hazırda gebelik şekeri riski ile karşı karşıya olan annelerin, yüksek şekerli yiyecekler tüketmesi, komplikasyonların artmasına yol açabilir.

Yediğiniz her şeyin, sağlığınız ve bebeğiniz üzerinde etkisi olacaktır. Hamileliğiniz boyunca daha sağlıklı seçimler yapmayı ve en iyi ve besleyici yiyecekleri yemeyi denemelisiniz.

Sizler için Gebelikte Aşerme Nedir? Gebelikte Aşerme Ne Zaman Başlar? İlk Aşerme Ne Zaman Olur? Hamilelikte Aşermek ve Cinsiyet Tahmini gibi  konulara değinmeye çalıştık. Şayet bu konularla ilgili fikir, yorum ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşmak ve bu makaleyi mükemmel bir hale getirmek isterseniz aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir