Connect with us

Bebek

Rahim ağzı yarası kendiliğinden geçer mi?

Rahim ağzı yarası kendiliğinden geçer mi?

Rahim ağzı yarası, kadınların en çok karşılaştığı problemlerden bir tanesidir. Servikal erozyon olarak da isimlendirilen bu rahatsızlık, genellikle hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Rahim ağzı yarası ile karşı karşıya kalan kadınların çoğu, üreme çağındaki genç ve orta yaşlı kadınlardır. Doğum kontrol hapı almak ve hamilelik, yarattıkları hormonal değişikliklerden rahim ağzı yarasına neden olabilirler.

Rahim ağzında yara oluşması, bazı semtomlarla kendini gösterir. Bunlar, cinsel ilişki sırasında ağrı, sonrasında kanama ve akıntı, aden dönemleri arasında lekelenmeler olarak ortaya çıkar. Servikal erozyon yani rahim ağzı yarası ile karşı karşıya kalan kadınların merak ettiği pek çok konu vardır. Bunlardan bir tanesi de rahim ağzı yarası kendiliğinden geçer mi? sorusudur.

Bu yazıda, sizler için bu sorunun yanıtını verecek ve rahim ağzı yarası tedavisi ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için sıralayacağız. Konuyla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için Servikal Erozyon (Rahim Ağzı Yarası) Belirtileri ve Tedavisi isimli yazımıza muhakkak göz atmanızı tavsiye ederiz. İşte Rahim ağzı yarası kendi kendine geçer mi sorusunun yanıtı.

Rahim ağzı yarası kendiliğinden geçer mi?

Kadınlarda sıkça görülen bir rahatsızlık olan servikal erozyon yani rahim ağzı yarası, genelde tedavi gerektirmez. Bu tür servikal erozyonlar, bazıları tarafından yalancı erozyon veya Servikal Ektropiyon olarak da isimlendirilir. Ve genellikle genç yaşlarda (16-25) ortaya çıkar.

Bu tür bir rahim ağzı yarası genellikle hormonları etkileyen doğum kontrol hapları gibi ilaçlarla birlikte ortaya çıkar. Ve yavaş yavaş kendiliğinden geçer.

Servikal erozyon bu süre zarfında kadınlarda ağrı ve kanamalara neden olabilir. Bu belirtiler genellikle cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ortaya çıkar. Erken yaşta cinsel başlangıç, erken hamilelik, cinsel olgunluk hamilelik, bu tür rahatsızlıklara yol açabilen etmenlerdendir.

Yukarıdaki belirtilerle şiddetli ve uzun bir süre karşı karşıya olan bir kadının, doktor muayenesinden geçmesi tavsiye edilmektedir. Zira söz konusu belirtilerin altında farklı sebepler de yatabilmektedir. Aynı şekilde doktor, rahatsızlığın boyutuna göre ilaç tedavisi önerebilmektedir.

Sonuç

Sonuç olarak servikal erozyon yani rahim ağzı yarası rahim ağzı yarası kendiliğinden geçebilir. Hatta bazı kadınlar rahim ağzı yarası olduklarının farkına bile varmayabilir. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere bazılarında ise ağrı ve akıntı olarak ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte bu ağrı ve akıntıların ileri bir boyuta çıkması ve çok uzun sürmesi farklı rahatsızlıklara işaret edebilir. Dolayısı ile bu tür bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalan kadınların bir jinekolog tarafından muayene edilmesi ve rahatsızlığın altında yatan sebeplerin tam olarak ortaya çıkarılması gerekmektedir.

Doktor, muhtemelen söz konusu ağrı ve akıntıların dindirilmesi adına bir ilaç tedavisi önerecektir.

Rahim ağzı yarası kendiliğinden geçer mi sorunun yanıtı bu şekildedir. Sizler de rahim ağzı yarası ile ilgili fikir ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşmak isterseniz, yorum bölümü üzerinden bize ulaşabilirisiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir