Connect with us

YeniDoğan

Bebekler Neden Hıçkırır? Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Bebekler Neden Hıçkırır? Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Bebeğim hıçkırıyor diyorsanız, muhtemelen, Bebekler Neden Hıçkırır? Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur? gibi soruların yanıtını arıyorsunuzdur. Bu yazıda yeni doğan bebeklerde hıçkırık ile ilgili sizleri bilgilendirecek ve bu hıçkırıktan nasıl kurtulacağınıza dair bazı tüyolar vereceğiz. İşte bebeklerde hıçkırık ile ilgili bilmeniz gereken her şey.

Yeni doğan bebeklerde hıçkırık

Yeni doğan bebekte hıçkırıkHer ne kadar yeni doğan bebeğin hıçkırması can sıkıcı bir durum gibi görünse de, bebeğin gelişimi açısından oldukça faydalı olabilir. Zira Londra Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, hıçkırıkların, bebeğin nefesini düzenlemesine yardımcı olan beyin sinyalleri gönderdiğini gösteriyor. Yeni doğmuş 13 bebek üzerinde gerçekleştirilen araştırma, hıçkırığın faydalı bir metobolizma hareketi olduğuna işaret ediyor. Söz konusu araştırmada yer alan uzmanlardan biri olan Lorenzo Fabrizi’ye göre, hıçkırık bebeğin diyaframını aşağı ve yukarı yönlü olarak hareket ettiriyor. Böylelikle bebeğin solunum kaslarını nasıl kontrol edeceğini öğrenmesine yardımcı oluyor.

Netice itibari ile yeni doğan bebeklerde hıçkırık oldukça sık olarak görülen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar, aşırı olmadığı müddetçe ebeveynlerin endişe etmesine gerek olmadığını söylüyor.

Bebekler neden hıçkırır?

Bebekler neden hıçkırır sorusunun birkaç yanıtı vardır. Hıçkırığın en temel sebebi, bebeğin beslenme sırasında çok miktarda hava yutması ve bünyesindeki gaz oluşumudur. Genellikle beslenme sonrası ortaya çıkan bu refleks, bebeğin göğüs ve karın boşluğundaki diyaframın kasılması ile ortaya çıkar.

Bununla birlikte, heyecanlanma, ani sıcaklık değişimleri, gaz sıkışması ve fazla doygunluk gibi sebepler de yeni doğan bebekte hıçkırığa neden olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere, yeni doğan bebeği hıçkırık tutması bazı açılardan faydalı görülmektedir.

Aşırı hıçkırık reflü belirtisi olabilir!

Yeni doğan bebeklerde sık sık hıçkırık görülmesi, reflü belirtisi de olabilir. Şayet bebeğinizde hıçkırık ile birlikte, yemek yemeyi reddetme, sık sık tükürme, kusma, öksürme ve geğirme gibi belirtiler de varsa, bir çocuk doktoruna danışmanız yararlı olacaktır. Bebekler neden hıçkırır sorusu için verilebilecek yanıtlar bu şekildedir.

Yeni doğan bebeklerde hıçkırık nasıl geçer?

Bebeğin hıçkırması, Bebekler Neden Hıçkırır? Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Yenidoğanda hıçkırık her ne kadar faydalı olsa da, bu durum bazen can sıkıcı bir hale gelebilir. Ebeveynlerin hıçkırık için başvurabileceği bazı yöntemler bulunmaktadır. Bebeğin emzirilmesi, biberonla beslenmesi hıçkırığın durdurulmasını sağlayabilir.

Şayet bebek hala hıçkırıyorsa, onu sessiz ve daha rahat bir ortama götürmeyi düşünebilirsiniz. Zira ABD’de yapılan bir araştırmaya göre bebekte hıçkırık görülmesinin sebeplerinden bir tanesinin, bunaltı olabileceğini gösteriyor. Yani çevresinden bunalan bir bebeği hıçkırık tutabiliyor. Yeni doğanlar, genellikle çevredeki gürültüden rahatsız olabiliyor. Bu yüzden hıçkırığı geçirmek isteyen ebeveynlerin, bebeklerini daha sessiz ve daha loş bir ortama taşımaları veya odadaki gürültülüyü azaltmaları tavsiye ediliyor. Aynı şekilde çok fazla ışık da bebeği rahatsız eden şeyler arasında yer alıyor.

Bebeği doğru bir yöntemle emzirmek, emzirme sonrası gazını çıkartmaya çalışmak da daha sonra hıçkırık oluşumunun önüne geçecektir.

Hıçkıran bebeğe su verilir mi?

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere hıçkırık, bebeği emzirmek hıçkırık konusunda başvurulabilecek en iyi yoldur. Zira bu, bebeğin yutkunmasını sağlayacak ve diyafram kasının ani spazmını geçirecektir. Yeni doğan bebeğe anne sütü dışında herhangi bir yiyecek veya içeceğin verilmesi doğru değildir. Yani hıçkıran bebeğe su vermek tavsiye edilmemektedir.

Bebeği doğru bir yöntemle emzirmek, emzirme sonrası gazını çıkartmaya çalışmak da daha sonra hıçkırık oluşumunun önüne geçecektir.

Hıçkıran bebeğe limon verilir mi?

Bazı anne babalar, bebeğin hıçkırığını durdurmak için limon suyu gibi bazı yöntemlere başvurmaktadır. Fakat bu kesinlikle tavsiye edilen bir çözüm değildir. Zira limonun PH derecesi, bebek için uygun değildir. Uzmanlar, bebeğin sindirim sistemini rahatsız edecek bu yönteme başvurulmasını yasaklamaktadır.

Anne karnında bebek neden hıçkırır?

Bebekler anne karnında da hıçkırabilir. Bunun bazı sebepleri vardır. Uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre, bebeklerde hıçkırık, diyafram kaslarının gelişmesinde önemli bir rol oynar. Anne karnında hıçkıran bebekler, emme reflekslerini geliştirirler. Zira yapılan araştırmalar, anne karnında hıçkıran bebeklerin daha güçlü bir emme refleksine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Anne karnında bebek neden hıçkırır sorsunun bir diğer yanıtı ise, nefes egzersizleri sırasında yutulan sıvının dışarı atılmasıdır. Yani içgüdüsel olarak anne karnında hıçkıran bebekler, yanlışlıkla sıvı yutabilirler. Metobolizma hıçkırık yolu ile bu sıvıları dışarı atar. Sonuç olarak bebek anne karnında hıçkırır ve bu oldukça normal bir şeydir. Endişelenmenizi gerektirecek herhangi bir problem yoktur.

Yeni doğan bebeklerde hıçkırık ve sebepleri bu şekildedir. Şayet bebekler neden hıçkırır, hıçkırık neden olur? bibi sorularının yanıtlarını arıyorsanız, umarım cevaba ulaşmışsınızdır. Konuyla ilgili aklınıza takılan başka bir konu varsa veya tecrübelerinizle bu metni zenginleştirmek isterseniz, yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir