Connect with us

YeniDoğan

Bebek Oto Koltuğuna Nasıl Yerleştirilir?

Bebek oto koltuğuna nasıl yerleştirilir

Bebek oto koltuğuna nasıl yerleştirilir sorusunun yanıtı sanıldığı kadar kolay değildir. Zira bilhassa yeni doğan bebekler oldukça hassas bir vücuda sahiptir. Bu sebeple onları bebek araba koltuğu veya bir diğer adı ile anakucağı dediğimiz koltuklara oturturken, yerleştirirken oldukça hassas davranmalıyız. Bu yazı de bebeği oto koltuğuna yerleştirme ile ilgili bazı ipuçlarına yer vereceğiz. İşte bebek oto koltuğuna doğru bir şekilde nasıl yerleştirilir sorusu için bazı cevaplar.

Bebek Oto Koltuğuna Nasıl Yerleştirilir?

Bebeğiniz muhtemelen, oto koltuğuna oturtulduğu ilk zamanlarda ağlayacaktır. Tıpkı ilk bez değiştirme zamanlarında olduğu gibi. Bu tür dürümlerde paniğe kapılmayın. Bebeğinizin ağlaması her zaman sıkıntı içerisinde olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden korkmayın. Sakin olun. Ve bebeğinizi aracınızdaki anakucağına doğru bir şekilde oturtmak için aşağıdaki ipuçlarına göz atın.

Her şeyin düzgün olduğundan emin olun

Bebeğinizi rahat hissettirmek istiyorsanız, her şeyi doğru yaptığınızdan emin olun. Özellikle kullandığınız omuz askılarının, bebeğinizin altına girmediğin ve onu rahatsız edip etmediğini kontrol edin. Aynı şekilde askıların bacak arasına tam bir şekilde oturduğundan emin olun.

Başını güvenli bir pozisyonda tutun

Yeni doğan bebeklerin, boyunlarını dik tutmaya güçleri yoktur. Bu sebeple, dik olarak oturtulan bir anakucağı, onların başları için pek sağlıklı değildir. Zira bu dür durumlarda bebeğin başı öne doğru eğilebilir ve bu onları rahatsız edebilir hatta, nefes almalarına bile neden olabilir. Bu konuda aşağıdaki iki öneriyi göz önünde bulundurmanız iyi olacaktır.

Kemerleri sıkı tutun: Bebeğin yana doğru çökmesini ve devrilmesini önlemek için, oto koltuğunun kemerlerini sıkı tutun. Özellikle yeni doğan bebekler, tutulma ve güvende olma hissini severler. Bu, bebeğinizin uykuya dalma olasılığını da artıracaktır.

Araba koltuğunu yatırın: Yeni doğmuş bebekler, yarı yatar şekilde uzanmalıdır. Bu sebepten ötürü, bebeğin başını arkaya ve çenesini göğsünden uzakta tutmaya yetecek kadar araba koltuğunu yatırmak gerekir. Yeni doğan bir bebeğin çenesinin göğsüne düşmesi, başını kaldıracak bir kas gücüne sahip olmamasından ötürü tehlikeli bir alabilir. Çocuk büyüdükçe ve kas gücü artıkça, araba koltuğunu daha dik bir konuma getirebilirsiniz.

Kemerleri bağladıktan sonra kundaklayın

Kemerlerin altında bebekten başka bir şey olması tehlikelidir. Bu bir kar tulumu veya kışlık ceket olsa bile. Bu yüzden yalnızca bebeği araba koltuğuna bağladığınızdan emin olun. Kemerleri bağladıktan sonra, kundaklanmış hissi vermek ve onu sıcak tutmak için etrafına sıkıca bir battaniye sarabilirsiniz.

Araba yolculuğunu daha eğlenceli bir hale getirin

Arabanın arka koltuğunda bulunan bebekler, anne babalarını göremedikleri için huysuzlaşabilirler. Onun dikkatini dağıtmak ve yolculuğu daha eğlenceli hal getirmek için, bir emzik ve çocuğunuzun sevdiği oyuncakları beraberinizde getirin. Aynı şekilde yol boyunca, onun sevebileceği müzikler açın.

Onunla konuşun

Bebeği oto koltuğuna yerleştirirken, onunla konuşun. Aynı şekilde yolculuk sırasında, araba sürerken bebeğinizle oldukça yumuşak bir ses tonu ile konuşun. Bu onun için oldukça yatıştırıcı olacaktır. Ve yolculuk sırasında sakin kalmasını sağlayacaktır.

Bebeği arabaya bindirmek, oto koltuğuna oturtmak için yukarıdaki adımları takip edin. Şayet bebek oto koltuğuna nasıl yerleştirilir sorusu ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir husus varsa, bunu bize yorum olarak iletmeyi unutmayın. Umarız bundan sonra bebekle araba yolculuğu yapmak daha rahat bir hal alır.

Bebek Oto Koltuğuna Nasıl Yerleştirilir sorusunun yanı bu şekilde. Şayet bebeğiniz için satın aldığınız bir oto koltuğu varsa, onu bu koltuğa yerleştirirken, yukarıdaki adımları takip etmenizi tavsiye ederiz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir